Menu
Wstąp do związku Kim jesteśmy? Wspieraj związek Napisz do nas

Kostrzyn: IP w sprawie masowych zwolnień działaczy związkowych

zwolnieniaBelgijska firma działająca na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (K-SSSE) zwolniła dyscyplinarnie w tydzień po powołaniu związku NSZZ Solidarność ośmiu jej działaczy. Sprawa trafiła już do sądu pracy i prokuratury w Słubicach. Mniej więcej w tym samym czasie zwolnionych zostało z Inicjatywy Pracowniczej troje działaczy z Baltic Spinning z Goleniowe – przedsiębiorstwa działającego także na terenie Strefy.

 

Komisja Krajowa wydała w tej sprawie stanowisko i zamierza zwrócić się do Zarządu Regiony Gorzowskiego NSZZ Solidarność z propozycją współdziałania w obronie swobód związkowych na terenie K-SSSE. Stanowisko publikujemy poniżej:

Stanowisko

Komisji Krajowej

OZZ Inicjatywa Pracownicza

z d. 12.02.2011 r.

W ostatnich dnia w firmach działających na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zwolniono kilku pracowników z powodu ich działalności związkowej. W Goleniowie, firma Baltic Spinning zwolniła troje działaczy Inicjatywy Pracowniczej, w Kostrzynie nad Odrą zwolniono dyscyplinarnie aż osiem osób z NSZZ Solidarność z firmy Teleskop - w obu przypadkach  z udziałem kapitału belgijskiego.

Łamanie praw pracowniczych i związkowych w specjalnych strefach ekonomicznych należy do normy. Zwalczanie związków zawodowych jest jednym ze sposobów utrzymania niskich wynagrodzeń, a niejednokrotnie łamania norm prawa pracy i BHP. Tylko zdecydowany opór wszystkich organizacji związkowych może doprowadzić do zmiany sytuacji i przywrócenia swobód związkowych.

Zwracamy się zatem do działaczy z NSZZ Solidarność Region Gorzowski do podjęcia wspólnych akcji mających na celu przywrócenie zwolnionych związkowców do pracy i zagwarantowanie na przyszłość przestrzeganie ustawy o związkach zawodowych przez przedsiębiorstwa działające na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

 

Powrót na górę