EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Brodnica: Szczegóły z ponownej kontroli Okręgowej Inspekcji Pracy w Vobro

Jak informowaliśmy miesiąc temu Państwowa Inspekcja Pracy wznowiła postępowanie w sprawie Vobro, w związku ze śmiercią młodego robotnika Krzysztofa Prusiewicza.  Główny Inspektorat w Warszawie w celu uniknięcia podejrzeń o stronniczość, wyznaczył do ponownej kontroli Okręgową Inspekcję Pracy ze Szczecina. Poprzednią kontrolę przeprowadzono tendencyjnie, a jej wyniki posłużyły prokuraturze w celu umorzenia śledztwa. Dzięki ujawnieniu sprawy przez Inicjatywę Pracowniczą i nagłośnieniu jej w mediach, wypadku nie udało się jednak zatuszować.

Przypomnijmy, że Krzysztof Prusiewicz zginą na nocnej zmianie czyszcząc maszynę (mieszalnik) będącą w ruchu. Wpadł do niej i został zmiażdżony. Szczeciński OIP stwierdziła, że tragiczna w skutkach praktyka czyszczenia maszyny była znana „niektórym osobom z nadzoru”. Wykryto też wiele innych nieprawidłowości. Zatem wina leżała nie tylko po stronie pracownika, co do tej pory twierdzono, ale też pracodawcy.

Dziś znamy więcej szczegółów z kontroli. W jej wyniku skierowano do prokuratury dwa wnioski o popełnienie przestępstwa z ponad 10 zarzutami. Dotyczą one głównie narażania pracowników Vobro na pracę w uciążliwych warunkach, braku oceny ryzyka zawodowego przy poszczególnych stanowiskach, brak dróg komunikacji i oznakowania ich, ręczny transport wymuszający pochylenie tułowia ponad 45 stopni, brak komisji bezpieczeństwa i higieny pracy, zmuszanie do pracy osób niepełnosprawnych wbrew ich woli i orzeczeniom lekarza, brak obuwia antypoślizgowego u pracowników zatrudnianych na okres 3 miesięcy czy wreszcie przekroczenie liczby nadgodzin w miesiącu i roku. Niektórzy z pracowników wyrabiali ponad 700 nadgodzin rocznie (przypomnijmy, że Kodeks Pracy dopuszcza maksymalnie 450). Stwierdzono też brak wolnych dni w zamian za przepracowane niedziele.

Okazała się również, że mieszalnik w którym zginął Krzysztof Prusiewicz miał 60 lat i nie posiadał żadnych instrukcji, a czujniki bezpieczeństwa były atrapami. Szef firmy, Wojenkowski, nie dostosował się do wcześniejszych zaleceń PIP i do tej pory nie wymienił urządzenia, ale jedynie dorobił odpowiednie czujniki. Tymczasem prokuratura ciągle zwleka z podjęciem odpowiednich czynności.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.