EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Usługi publiczne należą do wszystkich – relacja z warszawskiej demonstracji

sluzba_transp_mini5 października w Warszawie odbyła się ogólnopolska manifestacja "W obronie publicznej służby zdrowia oraz praw pracowniczych". Wzięło w niej udział ok. 5 tys. osób (niektóre media podają, że nawet 10 tys.). Organizatorem protestu był Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych oraz Sierpień 80. Protest wsparły Inicjatywa Pracownicza, Forum Związków Zawodowych oraz ratownicy medyczni. Przybyły także delegacje z Niemiec, Francji, Belgii, Austrii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Grecji i Portugalii.

Członkowie i członkinie Inicjatywy Pracowniczej nieśli transparent z hasłem „Przeciwko prywatyzacji. Usługi publiczne należą do wszystkich”, który odnosił się obok służby zdrowia również do edukacji, opieki oraz komuniakcji miejskiej (wkrótce ukaże się plakat pod podobnym hasłem). Manifestacja zakończyła się pod kancelarią premiera, gdzie złożono petycję z najważniejszymi postulatami: podwyższenie płac, zaprzestanie prywatyzacji szpitali, sprzeciw dla wydłużenia wieku emerytalnego. Postawiono dwa namioty w celu upamiętnienia białego miasteczka z 2007 roku, choć miało to znaczenie jedynie symboliczne.

Manifestacja była częścią tygodnia akcji na rzecz prawa do zdrowia i przeciwko niszczeniu publicznej służby zdrowia oraz jej urynkowieniu (patrz deklaracja z Nanterre). Podczas przemówień podkreślano brak zgody na politykę cięć budżetowych, które przyczyniają się do pogorszenia stanu służby zdrowia. W kilku miastach Europy demonstarcje pod podobnymi hasłami miały miejsce w sobotę, 6 października.

Zobacz stanowisko Inicjatywy Pracowniczej: Brońmy publicznej służby zdrowia i wszystkich usług publicznych!

sluzbazdrowia_transp

sluzbazdrowia2

sluzbazdrowia3

sluzbazdrowia_pn

sluzbazdrowia_gniezno

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.