EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Ogólnopolskie Spotkanie Protestujących Załóg

W sobotę 29 czerwca 2002 r. Komisja Międzyzakładowa NSZZ "Solidarność'80" przy Zakładach H. Cegielski, ZZ "Konfederacja Pracy" - Wielkopolska oraz Inicjatywa Pracownicza z Poznania zorganizowały Ogólnopolskie Spotkanie Protestujących Załóg pod hasłem: "Dość zwolnień! Pracownicy zorganizowani w walce o swoje prawa".

Celem spotkania było omówienie sytuacji w protestujących zakładach pracy oraz przedstawianie sposobów i metod walki ze zwolnieniami i nadużyciami prawa pracy. Dyskutowano o sposobach koordynacji działań i prowadzenia akcji solidarnościowych. Zastanawiano się czy ruch pracowniczy wykorzystuje efektywnie istniejące struktury związkowe w celu skutecznej walki o swoje prawa.

Druga część Ogólnopolskiego Spotkania dotyczyła polityki prowadzonej przez wielkie, międzynarodowe korporacje, łamanie przez koncerny prawa pracy oraz uległości rządów narodowych wobec ich dyktatu.

Spotkanie odbywało się w stołówce Zakładów H. Cegielski Poznań

Program Ogólnopolskiego Spotkania Protestujących Załóg (29 czerwca):

Rozpoczęcie godzina 10.00.
10.00. Otwarcie - Marcel Szary (Solidarność'80, HCP Poznań)
10.15. Przyszłość związków zawodowych
10.30. Likwidacja miejsc pracy i problem bezrobocia
10.45. Jakie są możliwości powołania wspólnego biuletynu i Biura Korespondencyjnego
11.00. Omówienie ogólnej sytuacji w Polsce - konieczność solidarności między protestującymi
11.15. Przedstawienie przebiegu Kongresu Protestu Społecznego w Nysie - Janusz Sanocki (Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Nysie)
11.25. Omówienie sytuacji w Cegielskim
11.35. Omówienie sytuacji w Nysie
11.45. Omówienie sytuacja w Ożarowie
11.55. Omówienie sytuacji w Szczecinie.
12.05. Omówienie sytuacji w Andrychowie.
12.15. Omówienie sytuacji w protestujących hutach.
- Miasteczko Śląskie
- Nowa Huta
- Huta Łaziska
- Huta Katowice
12.25. Omówienie sytuacji protestujących pielęgniarek.
12.35.-13.00. Wystąpienia innych przedstawicieli załóg.
Przerwa - zwiedzanie Muzeum 1956 roku.
Obiad dla wszystkich
14.00. Międzynarodowe korporacje a ruch pracowniczy i antyglobalistyczny
14.15. Projekcja filmu "Tak wygląda wasza demokracja!" (protesty związkowe i antyglobalistyczne przeciwko WTO w Seattle - listopad 1999).
15.15. Zakończenie kongresu

Apel Ogólnopolskiego Spotkania Protestujących Załóg

W 46 rocznicę Poznańskiego Czerwca spotkali się w Poznaniu przedstawiciele protestujących załóg. Przybyli delegaci ze Stoczni Szczecińskiej, Zakładów Kama Foods z Brzegu, Nysy Motor, Fabryki Kabli w Ożarowie, Zakładów H. Cegielski z Poznania oraz inne załogi popierające ich protesty.

Na konferencji jaka miała miejsce 29 czerwca zaapelowano do wszystkich załóg przedsiębiorstw zagrożonych zwolnieniami i obniżkami płacy oraz do wszystkich związków zawodowych i działaczy pracowniczych o międzyzakładową solidarność. Protestujące załogi apelują i proszą o czynne poparcie.

Wszelkiego typu głosy poparcia oraz informacje z prowadzonych aktualnie protestów można kierować do Biura Korespondencyjnego, które powstało przy KM KNSZZ "Solidarność'80" przy H. Cegielski Poznań S.A. Stąd będziemy się wzajemnie informować o przebiegu protestów i rodzaju pomocy jaką chcemy sobie wzajemnie udzielać. Nie chcemy, aby nawet najmniejsze zakłady pracy pozostały osamotnione w swoim proteście. Będziemy nagłaśniać ich krzywdę i udzielać wszelkiej pomocy.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.