EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 95.

Represje - działacze IP z Cegielskiego zwolnieni

Czterech działaczy Inicjatywy Pracowniczej chronionych prawem, członków Strajkowego Komitety Negocjacyjnego, zostało zwolnionych w ubiegłym tygodniu z Cegielskiego. Zwolnienia te są nielegalne. Dziś zwolnieni wniesieni stosowne pozwy do sądu pracy. Związek zapowiada protesty.

 

Wypowiedzenia otrzymali: Alicja Kuźniak, Radosław Dziarski, Jarosław Wiertelak i Robert Witkowski. Kuźniak i Witkowski należeli do związku od samego początku, czyli od czerwca 2004 roku. Alicja Kuźniak była w gronie 11 osób założycieli i założycielek związku.

Wszyscy zwolnieni byli związani z zakładem HCP S.A. umową na czas nieokreślony. Związkowcy otrzymali wypowiedzenia po tym, jak kilka dni wcześniej związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza, poinformował pracodawcę, że uzyskawszy reprezentatywność obejmuje ich ochronioną prawną zgodnie z artykułem 32 ustawy o związkach zawodowych. Pracodawca w odpowiedzi stwierdził, że zgodnie z art. 241 (15a) Kodeksu Pracy, dla uzyskania reprezentatywności należy utrzymać odpowiednią ilość członków związku w zakładzie przez okres minimum 6 miesięcy. Zdaniem związku, jak też według licznych opinii prawnych, przepis ten stosuje się tylko w odniesieniu do podejmowania rokowań w sprawie układu zbiorowego pracy. Dyrekcja Cegielskiego,  nie czekając na werdykt sądu w tej sprawie (do wniesienie sprawy do sądu zobowiązał się związek, bowiem nie ma tu żadnych  rozstrzygnięć) zwolniła działaczy IP.

Dodatkowo wszyscy zwolnieni byli członkami Strajkowego Komitetu Negocjacyjnego, który został powołany uchwałą IP w dniu 21 września 2009 roku, w związku z trwającym od 3 sierpnia 2009 roku sporem zbiorowym pracy jaki wszczął związek w zakładach Cegielskiego i ogłosił pogotowie strajkowe. Wcześniej pracodawca naruszył ustawę o rozwiązywaniu sporu zbiorowego, bowiem nie podjął w terminie negocjacji i mediacji.  Nie przeszkodziło to dyrekcji HCP dalej łamać prawo. Zwolnienie członków Strajkowego Komitetu Negocjacyjnego oznacza faktycznie utrudnianie prowadzenia sporu zbiorowego i stanowiło naruszenie ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (art. 26 ust. 1), jak też naruszenie ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, bowiem z końcem września br. pracodawca wprowadził w życie procedurę zwolnień grupowych, co zobowiązywało go do przestrzegania przepisu art. 5 ust. 5 pkt. 4 i 4a tej ustawy, które to przepisy naruszył. Zabraniają one zwalniać wybranych przedstawicieli załogi.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.