EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Goleniów: Swedwood łamanie prawa pracownicze

Kolejna, po Baltic Spinning, firma z Goleniowa która według relacji pracowników, masowo łamie prawa pracownicze. Mobbing, niskie zarobki, organiczanie swobód związkowych, nieprzestrzeganie przepisów kodeksu pracy. Inicjatywa Pracownicza organizuje interwencję w tej sprawie.

 

Przedsiębiorstwo Swedwood zatrudnia kilkaset osób. Dużą część stanowią kobiety. Dyrekcja zakładu założyła i przyjęła takie plany produkcji – piszą pracownicy -  że jest mało prawdopodobne aby przy tym parku maszynowym było możliwe do zrealizowania. A wszystko to odbija się na pracownikach produkcji. Pracownicy są zastraszani i szantażowani. Pracują cały czas pod presją. Jedna osoba z dozoru: „wręcz zabroniła częstego korzystania z toalet i [powiedziała kobietom], że mają chodzić pojedynczo, co jest mało możliwe do realizacji, gdyż tam pracuje ponad 30 kobiet na zmianie, słowa majstrowej cytuje: macie robić, robić, zacisnąć zęby i robić.  Na innych wydziałach są majstrowie, którzy potrafią do podwładnych zwracać się w ten sposób: kurwa co ty robisz, pojebało cię zapierdalaj. Bardzo często słychać takie teksty i tym podobne. Mimo interwencji u dyrekcji tacy majstrowie pracują dalej” – czytamy w jednym z listów.

Na firmą narzekają także osoby zatrudnione na outsourcingu. Jeden z pracowników pisze: „jakiś czas pracowałem w Swedwoodzie jako ochrona, co tam się dzieje to brak pytań. Praca na czarno przez kilka pierwszych miesięcy, zarobki 5 zł. na godzinę, potem się pytają czy chcesz umowę, jak chcesz to nadal się zarabia 5 zł., a jak nie to dostaje się podwyżkę chyba do 5,50 na godzinę”.

„Na terenie zakładu – czytamy - działają związki zawodowe Budowlani, ale dyrekcja się z nimi nie liczy, jest dyrektor produkcji, który swego czasu powiedział osobom z zarządu, że i tak zrobi co będzie chciał, i nie będzie się pytał związków o zdanie.”

Swedwood to należąca do IKEI grupa przemysłowa powstała w 1991 roku. Obecnie zatrudnia w 12 krajach łącznie ok. 15 tys. pracowników. Jej celem jest produkcja i dystrybucja mebli z drewna lub jego komponentów do domów meblowych IKEA na całym świecie. Siedziba firmy znajduje sie w Szwecji w miejscowości Angelholm. W Polsce fabryki znajdują się w Chlastawie (k/Zbąszynka), Zbąszyniu, Lubawie, Babimoście, Goleniowie, Skoczowie, Stepnicy, Konstantynowie Łódzkim, Resku i Wielbarku. Do 2014 r. na 60ha ma powstać nowa fabryka pod Wschową.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.