EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Goleniów: Kolejna akcja informacyjna IP

goleniow-12W czwartek 24 lutego odbyła się akcja informacyjna Poznańskiej Komisji Międzyzakładowej  oraz goleniowskiej Komisji Zakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Baltic Spinning dotycząca warunków panujących w zakładach  na terenie Goleniowa i w okolicach. Pierwsza odbyła się dwa tygodnie temu, w związku ze zwolnieniem działaczy IP z Baltic Spinning. Tym razem jednak działacze rozdawali ulotki w centrum miasta, a następnie pod zakładami Swedwood należącymi do IKEI.

O sytuacji w zakładach Swedwood informowaliśmy niedawno na stronach Inicjatywy Pracowniczej (czytaj TUTAJ). Zaraz po czwartkowej akcji otrzymaliśmy kolejne listy z opisem sytuacji na zakładzie. Oto fragment jednego z nich: Jestem pracownikiem Swedwoodu w Goleniowie. Piszę co do poniżania pracowników. Brakuje ludzi, pracuje się za dwóch, a w sytuacji gdzie zapytano się majstra, by przydzielono pracownika w zamian za tego, co poszedł na urlop, majster odrzekł : „Chyba Cię pojebało…”  Dotarły też opisy pracowników z innych firm. Wkrótce ujawnimy warunki pracy jakie tam panują.

Do pikietujących pod Swedwoodem działaczy Inicjatywy Pracowniczej wyszli przedstawiciele działającego na terenie przedsiębiorstwa związku zawodowego „Budowlani” (OPZZ). W rozmowie zgodzono się, że trzeba podjąć energiczne kroki w kierunku  polepszenia warunków pracy i płacy w zakładach. W najbliższym czasie ma się odbyć spotkanie aktywistów obu związków w celu omówienia sytuacji i ewentualnych wspólnych działań.

W centrum Goleniowa podczas rozdawania ulotek interweniowała najpierw ochrona jednego z obiektów, a następnie pojawiła się policja, która jednak po krótkiej rozmowie wyjaśniającej odjechała. Przechodnie bardzo żywo reagowali na akcję, chętnie podejmowali rozmowę i opisywali sytuację w goleniowskich zakładach.

W Baltic Spinning, z którymi działaczami się spotkano, sytuacja się ustabilizowała. Pomimo gróźb nie zwolniono kolejnych działaczy, ani pracowników. Część Komisji Zakładowej (Komitetu Założycielskiego) naszego związku nadal istnieje i działa na terenie firmy. Wszyscy zwolnieni wnieśli sprawę do sądu pracy. O sytuacji została powiadomiona Państwowa Inspekcja Pracy. Domagać się będziemy bezwzględnego przewrócenia zwolnionych działaczy do pracy, a procesy staną się z pewnością okazją do dyskusji na temat przestrzegania praw pracowniczych i swobód związkowych na terenie Goleniowskiego Parku Przemysłowego.

Akcja udowodniła zasadność podejmowania tego typu działań. Kolejne są już planowane.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.