EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Samorządne uniwersytety – stanowisko warszawskich komisji Inicjatywy Pracowniczej popierające protest na Uniwersytecie Warszawskim

Okupacja rektoratu UW (Warszawa, czerwiec 2018)
Okupacja rektoratu UW (Warszawa, czerwiec 2018)

Od porannych godzin 5 czerwca trwa protest studentów, studentek, doktorantów i doktorantek oraz pracowników i pracownic Uniwersytetu Warszawskiego przeciwko planom reformy szkolnictwa wyższego (tzw. "Ustawa 2.0" zwaną też "ustawą Gowina"). Protestujący zajęli balkon oraz hol siedziby Rektora UW w Pałacu Kazimierzowskim na kampusie głównym. Z tarasu wywieszono transparenty o treści: "Żądamy demokratycznego Uniwersytetu", "Nie oddamy autonomii" i "Samorządność naszą bronią". Po początkowo nerwowej reakcji i próbach wyrzucenia protestujących przez Straż Uniwersytecką, zgromadzeni wymogli na władzach uczelni zgodę na kontynuację protestu. Czwarty dzień na tarasie budynku, w jego wnętrzu oraz na zewnątrz trwają otwarte dyskusje oraz wykłady krytycznie odnoszące się do funkcjonowania polskich uczelni w ramach neoliberalnego modelu zarządzania wiedzą. Poruszone zostały takie tematy jak: pozycja kobiet na polskich uczelniach, stosunek ruchów studenckich do innych ruchów społecznych oraz niestabilne warunki zatrudnienia.

Zdaniem protestujących, proponowana ustawa zagraża autonomii uniwersytetów, otwiera ich zarządzanie (oraz decydowanie o programach nauczania i badań) na przedstawicieli świata biznesu i polityki, zagraża istnieniu mniejszych ośrodków akademickich poza metropoliami. Wśród 11 postulatów [dostępnych tutaj: naukaniepodlegla.pl] szczególnie cztery wydają się zgodne z ideami jakimi kieruje się Inicjatywa Pracownicza, są to: demokratyzacja uczelni, godne warunki socjalne, wzmocnienie praw pracowniczych oraz sprzeciw wobec centralizacji.

Jako Inicjatywa Pracownicza w pełni solidaryzujemy się z postulatami samorządności i bezpośredniej demokracji w miejscu pracy i nauki. Wiemy również, że warunki pracy na polskich uczelniach poddawane są coraz większej prekaryzacji. Coraz więcej pracowników i pracownic (zarówno naukowych i administracyjnych, jak i personelu pomocniczego) pracuje na podstawie umów cywilno-prawnych i umów o pracę na czas określony. Wiele usług jest zlecanych zewnętrznym wykonawcom. Wobec niestabilnej sytuacji materialnej i mieszkaniowej studentek, studentów, doktorantek i doktorantów (których niestabilna sytuacja na uczelni popycha w stronę równie niestabilnych prac dorywczych poza uczelnią), kolejne deregulacje grożą katastrofą.

Naszym zdaniem, edukacja wyższa powinna sprzyjać zrównywaniu szans młodych ludzi, niezależnie od miejsca ich pochodzenia, czy sytuacji społecznej rodziny. Aby to było możliwe, uczelnia wyższa musi zapewniać zarówno wysoki poziom nauki, jak i godne warunki materialne dla tych, którzy potrzebują takiego wsparcia. Obowiązkiem państwa jest też zapewnienie dostępu do wysokiej jakości edukacji i placówek naukowych w ośrodkach regionalnych - a nie jedynie w kilku największych miastach. Trwająca od lat "reforma" szkolnictwa wyższego, łącznie z ustawą Gowina, prowadzi natomiast do utowarowienia edukacji oraz degradacji mniejszych ośrodków akademickich.

Dlatego też popieramy trwający protest, mamy nadzieję, że przyłączą się do niego inne ośrodki akademickie. Studentów, studentki, doktorantów, doktorantki oraz pracowników i pracownice wszystkich uczelni zachęcamy do zrzeszania się w związki zawodowe i innego rodzaju grupy nacisku.

Solidarnością naszą bronią!

Warszawska Komisja Środowiskowa

Komisja Zakładowa w Teatrze Rozmaitości

Komisja Zakładowa w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera

Komisja Międzyzakładowa w Grupie L’Oreal Polska

Komisja Zakładowa w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Komisja Środowiskowa Pracowników Sztuki

Komisja Zakładowa w Narodowym Instytucie Audiowizualnym – Filmotece Narodowej

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.