EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Powiedz NIE rasizmowi - apel o udział w demonstracji 19 marca

Powiedz NIE rasizmowi - apel o udział w demonstracji 19 marca

W sobotę 19 marca, z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Rasizmem, w Warszawie odbędzie się demonstracja antyrasistowska [więcej informacji o demonstracji]. Apel o udział w demonstracji poparły komisje Inicjatywy Pracowniczej: Warszawska Komisja Środowiskowa, Ogólnopolska Komisja Pracowników Sztuki, Komisja Pracujących w Organizacjach Pozarządowych oraz Komisja Zakładowa w Narodowym Instytucie Audiowizualnym. Poniżej publikujemy treść apelu.

W ostatnich miesiącach byliśmy świadkami rekordowej liczby rasistowskich demonstracji w całym kraju. Niemal wszystkie zostały zorganizowane przez ugrupowania skrajnej prawicy. Organizacje te postanowiły wykorzystać i zintensyfikować nastroje strachu wokół uchodźców, które zostały wzbudzone przez niektórych polityków głównego nurtu dla potrzeb kampanii wyborczej. Niestety nie brakowało rasistowskich wypowiedzi ze strony takich polityków również po wyborach.

W dniu 11 listopada tak zwany Marsz Niepodległości zjednoczył wielotysięczny tłum pod jawnie szowinistycznym hasłem "Polska dla Polaków".

Wskutek fali rasistowskich wypowiedzi i demonstracji doszło do zwiększonej liczby fizycznych ataków na ludzi o ciemniejszej niż większość ludności Polski kolorze skóry.

Głównym celem ataku są uchodźcy, których w Polsce jest bardzo niewielu, oraz polscy muzułmanie i muzułmanki często spotykający się z obelgami i aktami przemocy. Po atakach w Paryżu 13 listopada rasiści próbowali winić za nie wszystkich wyznawców islamu pomimo tego, że muzułmanie byli wśród ofiar zamachów.

Rasizm wobec jednej grupy doprowadza do ataków również na inne mniejszości. W noc po paryskich zamachach na blokach zamieszkanych przez Romów w Limanowej, w Małopolsce, rasiści napisali kilkanaście haseł, m.in.: “Szykujcie się na zagładę”. Doszło też do fizycznych ataków na Romów. We Wrocławiu podczas islamofobicznej demonstracji organizowanej przez faszystowski ONR spalono kukłę przedstawiającą Żyda w karykaturalny sposób.

Na szczęście mają miejsce także demonstracje antyrasistowskie. W różnych miastach odbyły się protesty pod takimi hasłami, jak: "Uchodźcy są mile widziani" i "Rasizm stop".

29 listopada, w Poznaniu, kilkaset uczestników demonstracji zorganizowanej przez Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe przyjęło przez aklamację, że 19 marca 2016 roku odbędzie się ogólnokrajowa demonstracja w Warszawie z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Rasizmowi.

Nie oddajmy ulic rasistom!

Zachęcamy wszystkich do uczestnictwa w demonstracji 19 marca.

Sygnatariusze listu:

WALEED ABUMOAMMAR, Stowarzyszenie Studentów Muzułmańskich w Polsce

MAŁGORZATA AULEJTNER, Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych Region Mazowiecki przewodnicząca Zakładowej Organizacji Związkowej przy Szpitalu Grochowskim w Warszawie

Robert Biedroń, prezydent Słupska

SŁAWOMIR BRONIARZ, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego

PIOTR BYSTRIANIN, Fundacja "Ocalenie"

ALEKSANDRA CACHA, ALICJA CZUBEK, JAKUB DANECKI, AGNIESZKA DZIEMIANOWICZ-BĄK, MACIEJ KONIECZNY, MATEUSZ MIRYS, KATARZYNA PAPROTA, ADRIAN ZANDBERG, MARCELINA ZAWISZA - Zarzad Krajowy Razem

IMAM YOUSSEF CHADID, dyrektor Muzułmańskie Centrum Kulturalno Oświatowe w Poznaniu

SYLWIA CHUTNIK, pisarka

SENAIT CIEPLIŃSKA, Fundacja Adulis

MARCIN CZERWIŃSKI, redaktor naczelny kwartalnika literacko-artystycznego Rita Baum

MARIO GALDAMEZ, Chilijczyk, uchodźca polityczny.

MICHAŁ GŁOWIŃSKI, profesor emerytowany, historyk literatury, autor książki "Czarne sezony" o przeżyciach żydowskiego dziecka w czasie Zagłady

NATALIA GEBERT, Grupa "Tak dla uchodźców"/ Dom Otwarty

ANNA GÓRAL, prezeska Stowarzyszenie Inicjatyw Kobiecych OPP

MAREK GUMKOWSKI, prezes Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita

KRZYSZTOF JARYMOWICZ, Fundacja dla Wolności

KAMIL KAMIŃSKI, Przestrzeń Wspólna

EWA KOZDRAJ, prezeska Stowarzyszenie "Dla Ziemi"

ROMAN KURKIEWICZ, dziennikarz, współprowadzący programu Dwie Prawdy w TVN24

ARTUR ŁAZOWY, Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA

ADAM OSTOLSKI i MAŁGORZATA TRACZ, współprzewodniczący Partia Zieloni

TOMASZ PIĄTEK, pisarz i publicysta

EMINA RAGIPOVIĆ, Fundacja Kultury bez Granic

ELLISIV ROGNLIEN, pracująca z imigrantami (m. in. z Polski) w norweskim związku zawodowym EL & IT Forbundet, członkini Pracownicza Demokracja

SŁAWOMIR SIERAKOWSKI, Krytyka Polityczna

BOGUSŁAW STANISŁAWSKI, przewodniczący Rady Fundacja Inna Przestrzeń

PIOTR SZUMLEWICZ, dziennikarz, doradca OPZZ

PRZEMYSŁAW WIELGOSZ, Redaktor naczelny miesięcznika Le Monde Diplomatique - edycja polska

SAMI ZAID, dyrektor Ośrodek Kultury Muzułmańskiej w Warszawie مركز الثقافة الإسلامية -وارسو

Alternatywa Socjalistyczna

BASTA Inicjatywa na Rzecz Zwierząt

CHLEBEM I SOLĄ

Codziennik Feministyczny

FUNDACJA ART HUMANITATIS

FUNDACJA EDUKACYJNA JACKA KURONIA

Fundacja Refugee.pl

Fundacja Wolna Syria

FUNDACJA WOLONTARIAT RÓWNOŚCI

Głosy Przeciw Przemocy

OZZ Inicjatywa Pracownicza (Warszawska Komisja Środowiskowa, Ogólnopolska Komisja Środowiskowa Pracowników Sztuki, Komisja Pracujących w Organizacjach Pozarządowych, Komisja Zakładowa w Narodowym Instytucie Audiowizualnym)

Ostra Zieleń

Partia Razem

Partia Zieloni

Pracownicza Demokracja

Polskie Forum Migracyjne

Queer UW

Refugees Szczecin

Stowarzyszenie Jedności Muzułmańskiej

Uniwersytet Powszechny im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach

Wrocław Wita Uchodźców

ZNP

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.