EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Spotkanie Komisji Krajowej 24 sierpnia - relacja

Spotkanie Komisji Krajowej 24 sierpnia - relacja

24 sierpnia 2013 r. w Poznaniu odbyło się spotkanie Komisji Krajowej OZZ Inicjatywa Pracownicza poświęcone przede wszystkim przygotowaniom do ogólnopolskich dni protestu, które odbędą się 11-14 września. W spotkaniu uczestniczyli też członkowie i członkinie kilku komisji (między)zakładowych.

Demonstracja w Warszawie

Omówiono plany innych centrali związkowych, w tym organizację ogólnopolskiej demonstracji 14 września w Warszawie. Ustalono, że Inicjatywa Pracownicza weźmie udział w osobnym bloku antykapitalistycznym, organizowanym przez szerszą koalicję. Cała demonstracja będzie miała charakter tzw. marszu gwieździstego, który będzie polegał na tym, że różne środowiska i organizacje będą rozpoczynać przemarsz w różnych częściach miasta, by zgromadzić się na rondzie de Gaulle'a. IP będzie organizować transport do Warszawy z Poznania na 14 września, oraz być może z innych miast.

Poza tym w dniach 11-13 września przed sejmem IP rozstawi swój namiot informacyjny, w którym odbędą się prezentacje o prawie do strajku, dyskusje o czasie pracy i pokaz filmu o strefach ekonomicznych. Będą tam również rozdawane materiały przygotowane przez IP tłumaczące ideę strajku powszechnego. Ostateczne decyzje co do kształtu demonstracji i wydarzeń jej towarzyszących zapadną 30 sierpnia na spotkaniu z innymi związkami zawodowymi.

Działania lokalne

Poza wyjazdem do Warszawy, lokalne grupy i komisje IP planują działania w kilku miastach. W Poznaniu odbędzie się kilka debat (min. w galerii miejskiej „Arsenał” wokół tematów: pracy w instytucjach publicznych, pracy w stowarzyszeniach pozarządowych i wokół działań strajkowych robotników sztuki). Obecnie trwają dyskusje, jakie działania zostaną podjęte w Cegielskim (gdzie konflikt się zaostrza) czy przez pracownice poznańskich żłobków (które pozbawia się prawa do strajku). We Wrocławiu 30 sierpnia odbędzie się dyskusja i mobilizacja do wyjazdu do Warszawy (link do wydrzenia na Facebooku). Obecnie lokalne środowiska w innych miastach decydują, czy i kiedy będą organizować akcje informacyjne poprzedzające protesty w Warszawie.

Materiały informacyjne

Jeśli chodzi o materiały informacyjne, IP bierze udział w przygotowaniu strony internetowej www.strajk.org, która ma stać się bazą tekstów i stanowisk związanych z działaniami protestacyjnymi oraz narzędziem ruchu pracowniczego, jakim jest strajk. Już ukazały się na stronie część materiałów przygotowana przez IP.

IP również współtworzyła biuletyn-gazetę, której główne tematy gazety to: 1. przeciw wobec wydłużania czasu pracy; 2. przeciw wobec łamania prawa do strajku; 3. żądanie godnych wynagrodzeń; 4. żądanie przestrzegania prawa do wolnych związków zawodowych. Biuletyn będzie mieć nakład 5 tys. i będzie rozdawany w blisko 20 ośrodkach (w postaci plakatów na murach lub ulotek podczas akcji informacyjnych). Materiały zostaną rozesłane komisjom IP pocztą.

Poza tym ustalono, że IP w najbliższym czasie wydrukuje również 10 tys. krótszych ulotek informacyjnych o związku oraz 5 tys. dłuższych materiałów o tym, jak działa Inicjatywa Pracownicza. Kolejną pozycją będzie kilka tysięcy ulotek na temat zmian w czasie pracy.

Stanowisko IP ws. wrześniowych protestów

Komisja Krajowa wydała stanowisko odnośnie wrześniowych protestów. Przy jego ustalaniu uwzględniła głos członków i członkiń, które brały udział w wewnętrznym referendum na temat działań strajkowych. Wynikało z niego, że większość popierała zaangażowanie się IP w protesty, choć widziała trudności w samodzielnym zorganizowaniu strajku. Stanowisko jest dostępne w całości TUTAJ. Komisja Krajowa przyjęła również stanowisko pod tytułem „W obronie prawa do strajku” (czytaj w całości). Zachęcamy komisje do wywieszania treści stanowisk na tablicach związkowych.

Podczas spotkania dyskutowano o tym, że podczas protestów warto oprzeć się na konkretnych żądaniach (wokół kwestii min. czasu pracy, minimalnego wynagrodzenie) oraz pokazywać konkretne przykłady represji wobec pracowników. IP ma wiele doświadczeń na tym polu.

Choć trudno dziś orzec, czy idea strajku generalnego ma realne poparcie, fakt, że rząd wprowadza zmiany w prawie pracy bez żadnych konsultacji społecznych, które dotyczą niemal wszystkich sektorów, nie może zostać bez odpowiedzi. Wyrażano sugestie, że IP nie może nie brać udziału w nadchodzących protestach, gdyż jest to największa fala protestów pracowniczych od lat. Należy propagować ideę strajku jako narzędzia w rekach pracowniczych, i rozpocząć publiczną dyskusję na ten temat, która nie miała miejsca w Polsce od lat. Przy czym podkreślano, że równie ważne są akcje lokalne oraz konkretne działania i kampanie.

Sprawy bieżące związku

Przedyskutowano również szereg kwestii związanych z bieżącą działalnością Inicjatywy Pracowniczej. Dotyczyły one modyfikacji całorocznego budżetu związku w związku z oszczędnościami na jednych polach, a koniecznością zwiększenia funduszy min. na druk materiałów informacyjnych. Omówiono stan składek oraz ogólnopolskiego funduszu strajkowego, który w tym roku zostanie zasilony kwotą 6 tys., złotych – planujemy systematycznie gromadzić na nim środki na potrzeby przyszłych akcji strajkowych.

Jeśli chodzi o pozostałe kwestie, w październiku grupa robocza ds. prawa pracy zorganizuje seminarium prawne dla pełnomocników i pełnomocniczek związkowych. W Łodzi będzie mieć miejsce szkolenie na temat wypadków przy pracy. Jesienią w Poznaniu będzie miał miejsce międzynarodowy zjazd Czarno-Czerwonej Koordynacji, w którą zaangażowane są bojowe związki zawodowe min. z Hiszpanii, Szwecji, Francji czy Grecji.

Następne spotkanie Komisji Krajowej – otwarte dla wszystkich członków i członkiń związku – odbędzie się 15 września w Warszawie (niedziela).

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.