EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Pracownicy Sztuki żądają przywrócenia Ewy Wójciak

List Otwarty do Prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego

Żądamy natychmiastowego przywrócenia Ewy Wójciak na stanowisko dyrektorki Teatru Ósmego Dnia.

Ósemki to ostatnia już instytucjonalna przestrzeń krytycznej debaty w Poznaniu. W samej sprawie Ewy Wójciak widzimy próbę rozbicia i zniszczenia zespołu, żywej legendy teatru zaangażowanego, obchodzącego niebawem 50-lecie istnienia. Z niepokojem przyglądamy się więc także administracyjnemu dyscyplinowaniu Ósemek poprzez działania finansowe (sukcesywne obcinanie dotacji), noszącemu wszelkie znamiona cenzury ekonomicznej.

Decyzja o odwołaniu dyrektorki Ósemek niesie ze sobą trudną do ukrycia, oportunistyczną motywację polityczną. Jako, że nie ma Pan, jako rezydent Poznania, kompletnie nic do zaproponowania potencjalnemu elektoratowi w sferze polityki społecznej i mieszkaniowej (nie wspominając o polityce kulturalnej miasta) wyreżyserowanie „spektaklu” metodami administracyjnymi, na fali prawicowego populizmu, oraz obsadzenie w głównej roli Ewy Wójciak, mają odwócić uwagę mieszkańców od istotnych, materialnych problemów.

Uważamy, że tego typu decyzje, będące efektem politycznego rewanżyzmu, rodzą poważne konsekwencje dla całego pracowniczego środowiska artystycznego. Mecenat publiczny nie oznacza dla nas, pracowników sztuki, bezgranicznej uległości, dyspozycyjności i całkowitego podporządkowania (również ideologicznego) danej instytucji, lokalnemu establishmentowi czy nieudolnym urzędnikom. Ze zrozumieniem tego faktu ma Pan zasadniczy problem.

Oficjalne zarzuty stawiane dyrektorce Ósemek są absurdalne. Nie sposób traktować ich poważnie. Potwierdzają to ujawnione przez prasę opiniujące dokumenty, o których sformułowanie zabiegał Pan oficjalnie między innymi u komisji zakładowej naszego Związku działającej przy Ósemkach: treść wszystkich tych opinii stoi w sprzeczności z Pańską decyzją!

Bezpodstawne odwołanie Ewy Wójciak ze stanowiska dyrektorki Teatru Ósmego Dnia jest dla naszej komisji przede wszystkim rażącym i niedopuszczalnym naruszeniem praw pracowniczych, mającym destrukcyjny wpływ nie tylko na zespół Teatru Ósmego Dnia, ale również całe pracownicze środowisko artystyczne. Skoro Pan osobiście jak i grupa urzędników (m.in. Dariusz Jaworski i Robert Kaźmierczak) może niszczyć działający od pół wieku teatr, będący ikoną kultury niezależnej – to nikt z tych, którzy są związani ekonomicznie (poprzez pracę) z lokalnymi władzami nie może czuć się w Poznaniu bezpiecznie.

Ma Pan jeszcze, Prezydencie, możliwość anulowania swojej błędnej decyzji.

Jako Komisja Środowiskowa Pracowników Sztuki OZZ IP, podobnie jaka inne komisje OZZ IP, udzielamy Ewie Wójciak oraz całemu zespołowi Teatru Ósmego Dnia wszelkiego potrzebnego wsparcia.

Prezydium Komisji Środowiskowej Pracownicy Sztuki OZZ Inicjatywa Pracownicza:
Maria Czykwin, Katarzyna Górna, Mikołaj Iwański, Rafał Jakubowicz, Szczepan Kopyt, Igor Stokfiszewski, Justyna Tafel, Rafał Urbacki, Wojtek Zrałek-Kossakowski

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.