EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Pracownicze poparcie dla zespołu Teatru Polskiego we Wrocławiu

Pracownicze poparcie dla zespołu Teatru Polskiego we Wrocławiu

Wyrażamy głębokie oburzenie wobec skandalicznej decyzji zarządu województwa dolnośląskiego, który wbrew stanowisku zespołu Teatru Polskiego, a także Instytutu Teatralnego, ZASP-u, środowiska pracowników sztuki i widzów powołał Cezarego Morawskiego na stanowisko dyrektora Teatru Polskiego. W pełni solidaryzujemy się także z akcją strajkową podjęta przez naszych kolegów i koleżanki z Komisji Zakładowej OZZ IP w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Popieramy wszystkie sformułowane przez strajkujących postulaty. Zarazem, podobnie jak koledzy i koleżanki z Teatru Polskiego, wyrażamy sprzeciw wobec wszelkich prób wykorzystywania tej akcji do celów politycznych i zawłaszczania pracowniczego protestu przez jakiekolwiek partie polityczne.

Walka o godne miejsca pracy jest jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed każdą organizacją związkową. W tym przypadku oznacza to sprzeciw wobec przebiegu procedury konkursowej, w wyniku której wyłoniono nieakceptowanego przez zespół Teatru Polskiego kandydata, którego kompetencje i postawa budzą zasadnicze wątpliwości.

Twórczość artystyczna i działalność kulturalna to praca, która w szczególny sposób angażuje pracowników. Jej autorski i twórczy charakter wymaga osobistej akceptacji światopoglądowego i estetycznego profilu realizowanego w ramach instytucji programu. Kulturę tworzą ludzie pracujący w instytucjach. Tworzy ją zespół, który może wchodzić ze sobą w rozmaite spory i zajmować różne stanowiska, ale musi mieć poczucie, że ostatecznie wspólnie pracuje na rzecz spotkania i komunikacji ze swoją publicznością. Dlatego w przypadku instytucji artystycznych zdanie zespołu musi być respektowane, a jego wpływ na wybór dyrekcji powinien być zasadniczy.

Tymczasem w publicznych instytucjach kultury, zarówno tych finansowanych przez samorząd jak i MKiDN, nominacje dyrektorskie oraz transparentność procedur konkursowych budzą kontrowersje. Wielu z nas w trakcie swojej pracy zawodowej miało przykrą konieczność współpracy z dyrektorem z politycznego nadania. Nierzadko były to sytuacje wiążące się z łamaniem praw pracowniczych. Zawsze skutkowały one rozbiciem zespołu i merytoryczną zapaścią instytucji, z której programem nie identyfikowali się pracownicy. Taki scenariusz piszą dla Teatru Polskiego – jednej z najważniejszych, najprężniej działających publicznych scen w Polsce – odpowiedzialni za przebieg konkursu przedstawiciele władz lokalnych.

Z wielkim niepokojem obserwujemy poczynania wrocławskich polityków odpowiedzialnych za organizację pracy instytucji kultury. Miasto będące w 2016 roku Europejską Stolicą Kultury stało się symbolem nadużyć, deprawacji demokratycznych procedur i nieodpowiedzialnych, niszczycielskich zachowań władz wobec najbardziej wartościowych instytucji kultury. Wciąż jeszcze nie jest zażegnany kryzys wokół Muzeum Współczesnego we Wrocławiu. Także w tym przypadku działania władz samorządowych zagrażają kontynuacji niezwykle cennej i dynamicznie rozwijającej się działalności programowej instytucji, której pracownicy i pracownice zdecydowali się niedawno powołać Komisję Zakładową OZZ Inicjatywy Pracowniczej.

Wyrażamy nasze pełne poparcie dla wszelkich starań załogi Teatru Polskiego, które mają na celu ochronę ich miejsc pracy oraz prawa do wykonywania jej w godnych warunkach.

Ogólnopolska Komisja Środowiskowa Pracowników Sztuki OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Międzyzakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu
Komisja Zakładowa OZZ IP w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego 
Komisja Zakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu


Czytaj również: Pismo protestacyjne OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Teatrze Polskim we Wrocławiu do Marszałka Województwa Dolnośląskiego

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.