EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Premia świąteczna w Amazon - związkowy komunikat

Referendum strajkowe w Amazon
Referendum strajkowe w Amazon

Komunikat związków na temat Premii na święta w Amazon

18 października oba związki zawodowe działające w Amazon OZZ „Inicjatywa Pracownicza” i NSZZ „Solidarność” przekazały pracodawcy wspólne stanowisko w sprawie wprowadzenia ,,Premii Bonus na Święta’’. Udało się w trakcie kilku tygodni trudnych negocjacji skrócić okres premiowy oraz doprowadzić do podniesienia wysokości bonusu do 1500 zł brutto, oraz poszerzyć katalog i zwiększyć ilość incydentów, które nie wpływają na bonus. Dziękujemy wszystkim, którzy popierali nas w trakcie rozmów z pracodawcą. Wasza nieugięta postawa wzmocniła związki przy stole negocjacyjnym.

Prawo do Premii nabywa się odrębnie za okres od 24 listopada 2019 r. do 7 grudnia 2019 r., (,,Pierwszy okres premiowy’’) oraz za okres od 8 grudnia 2019 r. do 21 grudnia 2019 r. (,,Drugi okres premiowy’’). Premia za każdy tydzień premiowy wynosi 375 zł brutto (połowę z tego dla półetatowców) i zostanie wypłacona z wynagrodzeniem za grudzień. Pracownik traci prawo do premii za dany tydzień premiowy w razie wystąpienia w jego trakcie jednej lub więcej nieobecności. Pracownik traci prawo do premii za dany okres premiowy, jeśli ma łącznie dwie lub więcej nieobecności w tym okresie premiowym, ale może wciąż uzyskać premie za drugi okres premiowy.

Przez nieobecność należy rozumieć każdą nieobecność nieusprawiedliwioną i usprawiedliwioną, również w godzinach nadliczbowych, za wyjątkiem min. urlopów okolicznościowych, badań medycyny pracy, przestoju czy maksymalnie dwugodzinnej wizyty w ambulatorium. Wcześniejsze wyjście oraz spóźnienie do pracy traktowane jest jako nieobecność, przy czym jeśli pracownik wyszedł z pracy nie wcześniej niż 2 godziny przed czasem albo spóźnił się do pracy nie więcej niż dwie godziny, jest to traktowane jako 0,5 nieobecności. Urlop wypoczynkowy nie jest incydentem jeśli był zaakceptowany przed 24 listopada. Dalsze szczegóły znajdziecie w Regulaminie Premii dostępnym w Pokoju Pracownika lub w razie pytań kontaktujcie się ze związkiem zawodowym.

Ponadto związki zaapelowały, powołując się na interes społeczny, aby w dniu 24 grudnia 2019 r. we wszystkich magazynach spółki Amazon Fulfillment Poland pracę wykonywali jedynie ci pracownicy, którzy zgłoszą się dobrowolnie do pracy w godzinach nadliczbowych.


Związek przypomina również, że wciąż trwa referendum strajkowe:

Referendum strajkowe w Amazon trwa od lipca i będzie kontynuowane we wszystkich magazynach. Uruchomiliśmy zrzutkę na Fundusz Strajkowy. Termin zakończenia referendum nie został określony. Do tej pory zagłosowało ponad 5 tys. osób – ponad 30% załogi z całej Polski. Związki zawodowe domagają się 1. Godnych podwyżek (25 zł na rękę) 2.Nowej oceny pracowniczej (stop feedbackom/adaptom). 3 Stabilnych warunków pracy –umów na czas nieokreślony. Amazon zerwał mediacje, więc musimy pokazać siłę, determinację i jedność: aby mieć prawo do strajku 50% pracowników musi wziąć udział w referendum, z czego 50% musi zagłosować za strajkiem.

KAŻDY GŁOS MA ZNACZENIE! Jeśli uważasz, że strajk powinien się odbyć, postaw krzyżyk na „TAK”. Jeśli uważasz, że strajk to nie jest dobre rozwiązanie,zaznacz „NIE” na karcie do głosowania lub online.

PO CO ZBIERAMY NAZWISKA I DATY URODZENIA/PESEL? Dane pozostaną do wyłącznej dyspozycji związków. Jeśli Amazon zdecyduje się podważyć nasze głosowanie, będzie musiał iść do sądu. Nie przekażemy spółce list z nazwiskami, jednak musimy mieć dowody, że głosowanie prowadzone jest rzetelnie i głosy są faktyczne oddane przez pracowników.

KTO MOŻE GŁOSOWAĆ? Każdy, bez względu na staż, stanowisko czy rodzaj umowy. Również osoby na długotrwałych zwolnieniach lekarskich oraz na urlopach (w tym np. macierzyńskim). Twój głos będzie mieć znaczenie, nawet jeśli wkrótce chcesz zmienić pracę. Pracownicy agencji mogą podpisać petycję.

Po naszej stronie są argumenty prawne, opinie biegłych, ekonomistów,wygrane sprawy sądowe. Amazon powinien płacić więcej. Normy są z awysokie. Feedbacki za 99% są poniżające. Dość pracy w obawie, czy przedłużą nam umowę! Głosuj więc bez obaw do urn lub poprzez internet, wystarczy wejść na www.referendum.ozzip.pl.

Jeśli możesz wesprzyj zrzutkę na Fundusz Strajkowy, celem pokrycia kosztów organizacyjnych (druki, porady prawne, transport między FC) oraz fnansowe wsparcie pracowników, jeśli dojdzie do strajku: https://zrzutka.pl/tt4znt.

Kontakt: 721-852-897 – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.