EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Regeneracja zamiast tarczy! Manifest środowisk naukowych

Regeneracja zamiast tarczy! Manifest środowisk naukowych

26 marca br. ukazał się manifest-list otwarty polskich środowisk naukowych krytykujący aspołeczne rozwiązania proponowane w rządowej „tarczy antykryzysowej” oraz proponujący bardziej pro-społeczne alternatywy. Polecamy go waszej uwadze, ponieważ w wielu punktach jest on zbieżny z ustaleniami Inicjatywy Pracowniczej.

[przeczytaj cały manifest]

 

Jak piszą sygnatariusze i sygnatariuszki manifestu Zamiast nieszczelnej “tarczy” lekceważącej potrzeby większości społeczeństwa proponujemy całościowy program społecznej i ekologicznej regeneracji. Dokument krytykuje/zwraca uwagę na fakt, że polskie społeczeństwo, i bez epidemii, osłabione jest dekadami antyspołecznej i antypracowniczej polityki gospodarczej, czego efektami „uśmieciowiony rynek pracy”, niedofinansowane usługi publiczne i zrujnowane środowisko naturalne. Dokument krytykuje rozwiązania ułatwiające przedsiębiorstwom zwalnianie pracowników i obniżanie im pensji oraz gwarancje dla wielkiego biznesu i banków poprzez zapewnienie im dotacji z publicznych środków.

Proponowana alternatywa opiera się na trzech podstawowych zasadach: priorytetowym potraktowaniu zdrowia publicznego; solidarności i sprawiedliwości społecznej; równowadze społeczno-ekologicznej. Postulowane jest między innymi zwiększenie nakładów na opiekę zdrowotną (obecnie jest to 6,3% PKB przy średniej 8,8% dla krajów OECD [Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju]) oraz poprawa warunków pracy w tym sektorze. Z kolei rozwiązania gospodarcze nie mogą dążyć jedynie do podtrzymania mocy produkcyjnych przedsiębiorstw w imię długookresowej efektywności, zyskowności czy konkurencyjności. W tym zakresie postuluje się powszechny dostęp do świadczeń pieniężnych i gwarancja dalszego nabywania uprawnień emerytalnych, umorzenie długów wynikających z niezapłaconych czynszów oraz kontrolę nad cenami produktów w celu uniknięcia spekulacji.

Sygnatariusze i sygnatariuszki manifestu przestrzegają, że proponowana „tarcza antykryzysowa” nie jest w stanie zapewnić powyższych postulatów. Polska po wdrożeniu “tarczy antykryzysowej” w obecnym kształcie będzie krajem pogłębionego kryzysu zdrowia publicznego, wzrostu ubóstwa i nierówności. Podstawowe potrzeby społeczne Polek i Polaków przegrywają bowiem z interesem sektora przedsiębiorstw prywatnych. Zyski są prywatyzowane, a koszty uspołecznione.

Pod listem podpisało się (stan na 27.03.2020 godz. 14:30) ponad 180 osób, głównie ze środowisk akademickich.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.