EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Małe Swory, wielki przekręt

 swory_2Zbiorowa amnezja dopadła właścicielkę i pracowników restauracji "Małe Swory" w miejscowości Małe Swornegacie. Kolektywnie wyparli ze swych pamięci wypadek przy pracy, do którego doszło w lipcu tego roku w kuchni tejże restauracji i w wyniku którego poszkodowana pracownica przez miesiąc miała unieruchomioną rękę. Perfidia pracodawcy sięgnęła zenitu. Związek zawodowy Inicjatwya Pracownicza, do którego należy poszkodowana, zapowiada radykalne działania.

Poszkodowana rozpoczęła pracę w kuchni restauracji "Małe Swory" w piątek 8 lipca. Pracowała także w sobotę. W niedzielę popołudniu rozbity talerz wyjmowany z wyparzarki przeciął jej ścięgno lewej dłoni. Współpracownik odwiózł poszkodowaną do chojnickiego szpitala, gdzie zszyto jej ścięgno, założono szwy i umieszczono dłoń w szynie gipsowej. Nosiła ją przez miesiąc. Podejmując pracę w restauracji poszkodowana nie została przeszkolona z zakresu BHP. Pracodawczyni nie podpisała z nią żadnej umowy. Po wypadku o fakcie jego wystąpienia nie została powiadomiona Państwowa Inspekcji Pracy. Pracodawczyni nie doprowadziła do sporządzenia protokołu powypadkowego, co należy do jej obowiązków. Przesyłane na adres restauracji zwolnienia lekarskie konsekwentnie odsyłała do poszkodowanej. Przyjęła postawę bierną, stojąc na stanowisku, że poszkodowanej nic się od niej nie należy (ani uznanie stosunku pracy, ani stwierdzenie zaistnienia wypadku) ponieważ pracowała "na czarno" na okresie próbnym. Z biegiem wydarzeń pracodawczyni przyjęła wersję, że poszkodowana tak naprawdę u niej nigdy nie pracowała!

W sprawę w imieniu poszkodowanej zaangażował się Ogólnopolski Związek Zawodowy "Inicjatywa Pracownicza". Wkrótce po wypadku poszkodowana wspólnie z przedstawicielem związku zawodowego  udała się do właścicielki restauracji, aby wyjaśnić sytuację i domagać się uporządkowania spraw związanych z zatrudnieniem i wypadkiem. Na pytanie czy zgłoszony został wypadek w PIP właścicielka restauracji odpowiedziała z rozbrajającą szczerością: "Ale jak mógł być zgłoszony jak pani tu była na czarno, na okresie próbnym?". Po czym wyprosiła rozmówców z lokalu.

O sprawie i postawie pracodawczyni związek zawodowy poinformował Państwową Inspekcję Pracy. W połowie września inspektor PIP odstąpił od czynności wyjaśniających podając jako przyczynę tej decyzji zeznania pracodawczyni i świadków zdarzenia: "(...) Pracodawca nie przyznał się do faktu dopuszczenia pani Roxany Zdunek do pracy w restauracji "Małe Swory" w miejscowości Małe Swornegacie. Pracownicy restauracji, przesłuchani na okoliczność pracy skarżącej w restauracji potwierdzili, że taka osoba nigdy nie pracowała (...)".

W związku z powyższym OZZ "Inicjatywa Pracownicza" zamierza wnieść pozew do Sądu Pracy oraz rozpocząć kampanię informującą lokalną społeczność o łamaniu podstawowych praw pracowniczych przez właścicielkę restuaracji "Małe Swory". Rozważana jest także możliwość złożenia zawiadomienia do prokuratury w związku z podejrzeniem składania fałszywych zeznań przez pracowników restauracji.

Przypominami pracownikom rzeczonej firm, iż moga złozyć swoje wyjasnienia przez PIP anonimowo:

Okręgowa Inspekcja Pracy w Słupsku
ul .11 Listopada 2
76-200 Słupsk
telefon:
(59) 845 60 62
(59) 845 60 61

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.