EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

IP wspiera strajk w konińskim szpitalu

konin220 marca działacze IP odwiedzili pracownice Zespolonego Szpitala Wojewódzkiego w Koninie, które od pięciu tygodni prowadzą działania strajkowe w celu wywalczenia podwyżek. Kilkadziesiąt pielęgniarek i położnych, ratowników medycznych, fizjoterapeutów oraz pracowników niemedycznych, wspartych przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych oraz Solidarność, prowadzi strajk głodowy. Część z nich pije jedynie wodę. Dyrekcja szpitala i władze miasta pozorują negocjacje płacowe, z których do tej pory nic nie wynikło. Minister Zdrowia nie odpowiada na pisma i apele strajkujących. Pracownice szpitala zgodnie twierdzą, że mimo zmęczenia nie dają się spacyfikować i będą walczyć dopóki ich płace nie zostaną zwiększone.

Jako że związki zawodowe są w sporze zbiorowym szpital jest oflagowany i widoczne są liczne transparenty z napisami „Strajk głodowy”, „Strajk – to jedyny rozsądny dialog z pracodawcami”, „Dyrektorzy do roboty za jedyne tysiąc złotych”, „Praca pracy nierówna! Kontrakt tym bardziej”.

Delegacja IP wzięła udział również w przemarszu pracownic i pracowników służby zdrowia spod urzędu miasta do szpitala, niosąc transparent "Popieramy wszystkie strajki wszystkich kobiet". W marszu uczestniczyło blisko sto osób. Krótsze marsze protestujące organizują codziennie, dając w ten sposób do zrozumienia opinii publicznej, że ich protest wciąż trwa. Po przemarszu na terenie szpitala odbyło się spotkanie osób biorących udział w strajku. Celem było omówienie przebiegu rozmów z władzami miasta oraz dalszych kroków, które protestujące planują wykonać. W jego trakcie powitano delegację Inicjatywy Pracowniczej, która wyraziła wsparcie i solidarność ze strajkującymi oraz odczytała list od Komisji Międzyzakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Zespołach Żłobków w Poznaniu (treść listu publikujemy poniżej).

Po spotkaniu działaczki Inicjatywy Pracowniczej pokazały film „Strajk matek” na temat protestu głodowego mieszkanek Wałbrzycha. Po filmie odbyła się ciekawa dyskusja na temat konieczności łączenia różnych walk i konfliktów społecznych, dyskutowano też o trudnej sytuacji całego sektora opiekuńczego.

Pielęgniarki zostały zapewnione o wparciu, jeśli zdecydują się na podjęcie działań protestacyjnych w Poznaniu oraz zostały zaproszone na demonstrację 10 czerwca podczas pierwszego poznańskiego meczu w ramach Euro 2012.

 

Solidarne w walce!

Do:

Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych
Wojewódzki Szpital Zespolony w Koninie

Komisja Międzyzakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Zespołach Żłobków w Poznaniu wyraża swoje poparcie oraz głęboką solidarność z protestującymi pielęgniarkami i położnymi z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie.

Zdajemy sobie sprawę, że sytuacja pielęgniarek i położnych oraz pracowników instytucji opiekuńczych jest coraz bardziej dramatyczna. Kiedy władze wydają miliony złotych na sfery sportu, rozrywki i biznesu, brakuje funduszy na nasze podstawowe potrzeby. Mamy dosyć zmuszania nas do niewolniczej pracy za głodowe pensje. Mamy dosyć zrzucania na nas kosztów polityki, kształtowanej według potrzeb elit.

Czas zacząć mówić jak istotne są zawody, które wykonujemy. Nasza praca – praca pielęgniarek, położnych, opiekunek i salowych – umożliwia bowiem funkcjonowanie i przetrwanie całych społeczności. Nie wystarcza już nam jednak szacunek pacjentów i rodzin osób, które pielęgnujemy. Zasługujemy na to, aby nasze wysiłki zostały ujęte w budżetach miast i państwa. Dość niskich wynagrodzeń i łamania praw pracowniczych! Nie pozwólmy dłużej się wyzyskiwać!

Pragniemy podziękować Wam za odwagę i postawę pełną determinacji. Na co dzień walczycie o życie i zdrowie innych. Dziś stoicie w obronie prawa do godnego życia, które należy się także Wam. Życzymy Wam siły i wytrwałości, ponieważ tylko w ten sposób możemy dokonać zmian.

Solidarne w walce!

Komisja Międzyzakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Zespołach Żłobków w Poznaniu

Poznań, 20 marca 2012 r.

konin20

konin18

konin19

konin16

konin6

konin10

konin15

konin14 

konin3

 

konin4

 

konin7

konin21

konin1

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.