EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Międzynarodowe Spotkanie Pracowników Amazona

Międzynarodowe Spotkanie Pracowników Amazona

Pracownicy i pracownice Amazona z Polski i z Niemiec zapraszają na spotkanie i dyskusję na temat niezadowolenia i walk pracowniczych oraz organizowania się.

Od otwarcia pierwszego Fulfillment Centrum w Bad Hersfeld w 1999 r. Amazon ciągle grozi zamknięciem zakładu. W tym czasie firma jednak otworzyła osiem nowych FC w Niemczech, cztery we Francji, jeden we Włoszech, trzy w Polsce (od września 2014 r.) i jeden w Czechach (w 2015 r.).

W ostatnich dwóch latach doszło do ponad 20 strajków w niemieckich i francuskich FC. Strajki te i inne akcje są dla Amazona bolesne i już doprowadziły do poprawy warunków pracy i do powolnego wzrostu płac w niektórych FC. Na te akcje pracodawca odpowiada jednak przesuwaniem pracy do innych FC w Niemczech albo zagranicę do Francji i Polski.

Poza tym ciągle są rozpowszechniane fałszywe informacje o płacach, normach pracy i premiach w innych FC. Nie chcemy, żeby pracodawca nas oszukiwał, ani żeby nastawiał nas przeciwko kolegom z sąsiednich krajów.

Dlatego zapraszamy na wspólne spotkanie, aby się wzajemnie poznać i zorganizować ponad granicami. Chcemy rozmawiać o szczegółach dotyczących płac, premii i norm oraz porównywać sytuacje w różnych FC. Chcemy zbierać informacje o różnych akcjach protestacyjnych, np. koszulki z hasłami, petycje, “informowanie TIRowców”, strajki. Chcemy też dyskutować o tym, które akcje były skuteczne i jakich błędów możemy uniknąć następnym razem. Na końcu będziemy rozmawiać o międzynarodowej koordynacji naszych akcji w przyszłości.

Przebieg spotkania:
Spotkanie zacznie się w piątek po południu wspólną akcją ulotkową w Poznaniu. W piątek wieczorem zapraszamy na otwarte dla publiczności i mediów zebranie, na którym będziemy informować o sytuacji w różnych FC. Chcemy też wspólnie dyskutować z pracownikami z innych zakładów oraz z wszystkimi zainteresowanymi, w tym oczywiście z przyszłymi pracownikami Amazona. W sobotę i w niedzielę będziemy (pracownicy i pracownice) dyskutować na przemian wszyscy wspólnie i w mniejszych grupach roboczych.

Amazon workers united!


Plan:

PIĄTEK, godz. 19:30 – 22:00
miejsce: Teatr Ósmego Dnia
wejście od ul. Ratajczaka 44 (II piętro)

PREZENTACJA otwarta dla wszystkich
„Problemy i protesty pracowników Amazona w Polsce, Niemczech i we Francji” – opowieści pracowników z różnych centrów dystrybucyjnych Amazon o tym, co chcemy zmieniać i jak się organizujemy

Zapraszamy na otwarte dla publiczności i mediów spotkanie, na którym będziemy informować o sytuacji w różnych FC. Chcemy też zaprosić pracowników z innych zakładów oraz wszystkich zainteresowanymi, w tym oczywiście przyszłych pracowników Amazona i agencji!

Spotkanie będzie tłumaczone na język polski.
Nie ma biletów ani wejściówek.


SOBOTA w godz. 11:00 – 12:00
PROTEST/HAPPENING
„Nie jesteśmy robotami!” – Pracownicy Amazona razem o lepsze warunki pracy!
Miejsce: pl. Wolności, przy schodach Arkadii


SOBOTA godz 12:00-18:30

"Międzynarodowe Spotkanie Pracowników Amazona", na które zapraszamy całą załogę Amazona ponad związkowymi barwami, szczegóły: języki/languages PL/DE/FR/EN/IT/SK]: https://amworkers.wordpress.com

Potrzebujesz noclegu, masz pytania: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

12:00 – 13:15 Część zapoznawcza
13:30 – 15:00 Blok poświęcony naszym problemom // dyskusja w grupach nt. wynagrodzeń, premii, norm, feedbacków, naszych obaw, rotacji, agencji pracy, strategii firmy wobec działań pracowników
15:00 –16:00 Przerwa obiadowa
16:00 – 17:30 Blok poświęcony organizowaniu się // prezentacje z różnych krajów na temat strategii, skutecznych narzędzi i wyzwań
17:45 – 18:30 Podsumowanie dnia

21:00 – Część towarzyska, klubokawiarnia Meskalina Stary Rynek 6


NIEDZIELA, godz. 10:00 – 14:00
miejsce: Teatr Ósmego Dnia
wejście od ul. Ratajczaka 44 (II piętro)

"Międzynarodowe Spotkanie Pracowników Amazona" - ciąg dalszy

10:00 –11:30 Blok poświęcony wspólnym planom // kolejne spotkania i kampanie – dyskusja w grupach
11:45 – 14:00 Podsumowanie
14:00 – Lunch

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.