EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Tysiące pracowników Volkswagena domagają się przywrócenia do pracy zwolnionych za działalność związkową

Tysiące pracowników Volkswagena domagają się przywrócenia do pracy zwolnionych za działalność związkową

Dzisiejszego dnia (14.09.2017r.) w centrum Poznania miała miejsce kolejna konferencja prasowa z pracownikami zwolnionymi za podjęcie działań na rzecz poprawy warunków pracy i płacy w fabrykach Volkswagena. Wczoraj na stół zarządu firmy trafiło ponad 2000 podpisów pod petycją w sprawie przywrócenia do pracy wyrzuconych w sierpniu osób. Wszystkim pracownikom, którzy nie bali się złożyć podpisu dziękujemy. Chcemy aby zarząd wiedział, że załoga nie zgadza się na takie traktowanie osób tworzących ten zakład i aby taka sytuacja nie powtórzyła się w przyszłości.


Podczas konferencji związkowcy poinformowali media o wsparciu jakie komisja otrzymała w ostatnim czasie od  innych związków z Polski i zagranicy. Przechodniom rozdano ulotkę przypominającą o wpływie takich spółek jak Volkswagen na kształtowanie się lokalnych stosunków pracy oraz zachęcającą do jednoczenia się pracowników w walce o poprawę swojego bytu. Treść ulotki publikujemy poniżej: 

05.09 trzech pracowników Volkswagen Poznań – Andrzej Sobok, Sebastian Humski i Łukasz Jasiński – zostali zwolnieni z pracy. Ta pokazowa demonstracja siły zarządu firmy miała zamknąć usta jej pracownikom. Zwolnienia jednak nie powstrzymały załogi VW od założenia komisji ZZ Inicjatywa Pracownicza. 

Zgodnie z oświadczeniem rzeczniczki prasowej firmy, powodem zwolnień były “nieetyczne komentarze w mediach społecznościowych”. Chodzi o wpisy wzywające do samoorganizacji pracowników, których celem było zakończenie ciągłego pogarszania warunków pracy. Wpisy te w ramach powszechnie przyjętych norm etycznych w żadnym razie nie są jednak nieetyczne. Absurdalne powody zwolnienia trzech pracowników podawane przez firmę, potwierdzają, że rzeczywistą jego przyczyną była chęć założenia związku zawodowego. 

W 2016 r. Fabryka Volkswagena w Poznaniu została wyróżniona certyfikatem „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”, który otrzymała od prezydenta Andrzeja Dudy. Certyfikat świadczyć ma o tym, że dana firma dba o stabilność zatrudnienia, przestrzeganie zasad bhp i prawo do zrzeszania się w związki zawodowe. Obecne działania zarządu jednak temu przeczą. W Polsce zwalnianie pracowników za działalność związkową nie należy do rzadkości. VW to potwierdza, a co gorsza jako jeden z największych pracodawców w regionie wpływa tym samym na pogarszanie standardów zatrudnienia w innych przedsiębiorstwach.Przykład Volkswagena pokazuje jednak, że represje mogą mieć odwrotny efekt do intencji szefów.

W dniach 04.-12.09 związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza zorganizował zbiórkę podpisów wśród załogi VW, domagając się przywrócenia zwolnionych do pracy. W ciągu kilku dni zebraliśmy ogółem 2082 podpisów, co stanowi ok. 1/3 pracowników produkcji. Pokazowe zwolnienia nie zdołały zastraszyć pracowników. Wręcz przeciwnie wywołały one falę niezadowolenia z sytuacji panującej w zakładzie, która rozszerza się także na inne miejsca pracy. Pojedynczo nie mamy szans w walce z szefami, ale gdy jesteśmy razem, nasza siła wzrasta!

Komisja Międzyzakładowa OZZIP przy Volkswagen Poznań

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.