EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Tysiące pracowników Volkswagena domagają się przywrócenia do pracy zwolnionych za działalność związkową

Tysiące pracowników Volkswagena domagają się przywrócenia do pracy zwolnionych za działalność związkową

Dzisiejszego dnia (14.09.2017r.) w centrum Poznania miała miejsce kolejna konferencja prasowa z pracownikami zwolnionymi za podjęcie działań na rzecz poprawy warunków pracy i płacy w fabrykach Volkswagena. Wczoraj na stół zarządu firmy trafiło ponad 2000 podpisów pod petycją w sprawie przywrócenia do pracy wyrzuconych w sierpniu osób. Wszystkim pracownikom, którzy nie bali się złożyć podpisu dziękujemy. Chcemy aby zarząd wiedział, że załoga nie zgadza się na takie traktowanie osób tworzących ten zakład i aby taka sytuacja nie powtórzyła się w przyszłości.


Podczas konferencji związkowcy poinformowali media o wsparciu jakie komisja otrzymała w ostatnim czasie od  innych związków z Polski i zagranicy. Przechodniom rozdano ulotkę przypominającą o wpływie takich spółek jak Volkswagen na kształtowanie się lokalnych stosunków pracy oraz zachęcającą do jednoczenia się pracowników w walce o poprawę swojego bytu. Treść ulotki publikujemy poniżej: 

05.09 trzech pracowników Volkswagen Poznań – Andrzej Sobok, Sebastian Humski i Łukasz Jasiński – zostali zwolnieni z pracy. Ta pokazowa demonstracja siły zarządu firmy miała zamknąć usta jej pracownikom. Zwolnienia jednak nie powstrzymały załogi VW od założenia komisji ZZ Inicjatywa Pracownicza. 

Zgodnie z oświadczeniem rzeczniczki prasowej firmy, powodem zwolnień były “nieetyczne komentarze w mediach społecznościowych”. Chodzi o wpisy wzywające do samoorganizacji pracowników, których celem było zakończenie ciągłego pogarszania warunków pracy. Wpisy te w ramach powszechnie przyjętych norm etycznych w żadnym razie nie są jednak nieetyczne. Absurdalne powody zwolnienia trzech pracowników podawane przez firmę, potwierdzają, że rzeczywistą jego przyczyną była chęć założenia związku zawodowego. 

W 2016 r. Fabryka Volkswagena w Poznaniu została wyróżniona certyfikatem „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”, który otrzymała od prezydenta Andrzeja Dudy. Certyfikat świadczyć ma o tym, że dana firma dba o stabilność zatrudnienia, przestrzeganie zasad bhp i prawo do zrzeszania się w związki zawodowe. Obecne działania zarządu jednak temu przeczą. W Polsce zwalnianie pracowników za działalność związkową nie należy do rzadkości. VW to potwierdza, a co gorsza jako jeden z największych pracodawców w regionie wpływa tym samym na pogarszanie standardów zatrudnienia w innych przedsiębiorstwach.Przykład Volkswagena pokazuje jednak, że represje mogą mieć odwrotny efekt do intencji szefów.

W dniach 04.-12.09 związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza zorganizował zbiórkę podpisów wśród załogi VW, domagając się przywrócenia zwolnionych do pracy. W ciągu kilku dni zebraliśmy ogółem 2082 podpisów, co stanowi ok. 1/3 pracowników produkcji. Pokazowe zwolnienia nie zdołały zastraszyć pracowników. Wręcz przeciwnie wywołały one falę niezadowolenia z sytuacji panującej w zakładzie, która rozszerza się także na inne miejsca pracy. Pojedynczo nie mamy szans w walce z szefami, ale gdy jesteśmy razem, nasza siła wzrasta!

Komisja Międzyzakładowa OZZIP przy Volkswagen Poznań

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.