EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Volkswagen: zamiast zwalniać ludzi, zwolnić tempo i skrócić czas pracy!

Komisja Inicjatywy Pracowniczej działająca w poznańskich zakładach Volkswagena przygotowała ulotkę w związku z planowanymi przez firmę zwolnieniami, których przyczyną jest automatyzacja procesu produkcji. Poniżej publikujemy jej treść. Ulotka będzie w najbliższym czasie rozdawana wśród pracowników VW.

Żądamy: zamiast zwalniać ludzi, zwolnić tempo i skrócić czas pracy!

Zarząd poznańskiego VW planuje zwolnić 750 ludzi. Wmawiają nam, że to jest nowoczesność. Zwolnienia i pogarszanie warunków pracy #to nie nowoczesność. To kolejne zmiany, które mają zwiększyć wyzysk. #Już dziesięć lat temu firma mocno podkręciła tempo pracy „na okres światowego kryzysu”. Tamten kryzys dawno minął, a my ciągle pracujemy na kryzysowych, wyższych obrotach. Inicjatywa Pracownicza popiera automatyzację, ale bez zwolnień pracowników. Jeżeli dzięki automatyzacji nie nastąpi skrócenie czasu pracy, zwolnienie tempa i poprawa warunków, to kto na tym zyskuje? Tylko zarząd Volkswagena i ci, którzy go wspierają, podczas gdy załoga znowu traci.

Plan zwolnień uderza w całą załogę, pogłębia w niej podziały i osłabia. Żeby powstrzymać dalsze pogarszanie warunków pracy, musimy odpowiedzieć większym zjednoczeniem. Żądajmy jednym głosem: zwolnić tempo, a nie ludzi! Nowszą organizację pracy trzeba wykorzystać dla dobra zwykłych pracowników. W końcu to nasza praca sprawia, że ten zakład istnieje. My, zrzeszeni w Inicjatywie Pracowniczej, nie dzielimy załogi na pracowników „bardziej i mniej przydatnych” zarządowi. Jeżeli będą Ciebie straszyli zwolnieniem, daj nam znać - niezależnie od tego, czy należysz do któregoś ze związków czy też nie. Zamierzamy przed zwolnieniami bronić wszystkich, a najmocniej tych, którzy aktywnie sprzeciwią się pogarszaniu warunków pracy.


Komisja Międzyzakładowa
Inicjatywy Pracowniczej
przy Volkswagen Poznań

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.