EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Volkswagen Poznań: Apel do pracowników agencyjnych i zatrudnionych na czas określony

Volkswagen Poznań: Apel do pracowników agencyjnych i zatrudnionych na czas określony

Volkswagen Poznań ogłosił przyspieszenie masowych zwolnień,wypowiadając umowy 200 pracownikom agencyjnym. Otrzymujemy informacje że skala zwolnień jest dużo większa niż oficjalnie ogłoszona. W związku z tym, Komisja OZZ Inicjatywa Pracownicza w poznańskich zakładach Volkswagena wydała apel skierowany do pracowników tymczasowych i zatrudnionych na czas określony. Komisja wzywa do organizowania się i wywarcia nacisku na firmę aby przeciwstawić się planowaym zwolnieniom oraz przestawić produkcje na wytwarzanie sprzętu medycznego. Poniżej publikujemy treśc apelu.

 

Apel do pracowników agencyjnych i zatrudnionych na umowy terminowe.

Przeciwko masowym zwolnieniom i marnowaniu potencjału fabryk Volkswagen Poznań!

Pracujemy dłużej niż Niemcy. Każdy miesiąc pracy w polskich fabrykach jest równy 5 tygodniom pracy w niemieckich fabrykach Volkswagena. Do tego dochodzi wyższe tempo pracy. Każdy z nas pracuje więc niemal dwa razy więcej niż nasi koledzy z Niemiec, lecz za 1/5 ich pensji. W wyniku naszej ciężkiej pracy Volkswagen osiąga zyski liczone w setkach milionów złotych. Zgodnie ze sprawozdaniem finansowym za 2018 r. VWP zarobił na czysto 450 mln zł. Wciąż czekamy na raport za 2019. Rachunek jest jednak prosty: albo wzost zatrudnienia i ograniczenie zabójczego tempa pracy, albo tyramy jak szaleni z okrojonym stanem załogi, żeby zarząd i udziałowcy VWP żyli w luksusie.

Volkswagen Poznań w ciągu swojej działalności otrzymał od władz lokalnych i państwowych 710 mln zł pomocy publicznej w formie dotacji i zwolnienia z podatków. Zamiast nowych miejsc pracy mamy jednak zwolnienia tysięcy pracowników. Zamiast dobrych warunków pracy następuje wzrost jej tempa. Zamiast oczekiwanego wzrostu płac, następuje wzrost zysków, które są nam odbierane.

Nie jesteśmy niewolnikami, a państwo nie może być dojną krową dla koncernu. Dlatego pracownicy zrzeszeni w Inicjatywie Pracowniczej żądają pilnego wprowadzenia dwóch rozwiązań, które mają zastąpić plan zwolnień uderzający w załogę:

1. Spełnić postulaty zgłoszone przez nas w ramach sporu zbiorowego z zarządem: zamiast zwalniać ludzi, zwolnić tempo i skrócić czas pracy!

2. Uruchomić marnowany potencjał nieczynnej części fabryk na produkcję sprzętu dla opieki medycznej.

Epidemia koronowirusa jest prawdziwym testem dla firmy. Na dziś stanowisko VWP jest takie, że ludzie którzy wypracowali dla niej gigantyczne zyski, w najgorszym dla siebie czasie mają być zwalniani, skazywani na głod i bezrobocie. Uzyskując gigantyczne ulgi podatkowe przez lata VWP przyczynił się do niedofinansowania systemu opieki medycznej. Dziś gdy część potencjału fabryk wciąż stoi a ludzie są zwalniani, musimy walczyć o prawdziwą tarczę antykryzysową - o większe zatrudnienie i walkę z wirusem który pogłębia kryzys. Władze powinny zagrozić zamrożeniem pomocy publicznej i zmusić VWP do utrzymania załogi oraz przestawienia produkcji na pomoc szpitalom. Tak już zrobiły montownie Mercedesa, Forda, General Motors, Citroena, Peugeota, Renault, McLarena, Ferrari, Tesli i innych fabryk samochodowych na całym świecie. Nasz apel do władz i zarządu VWP o przestawienie produkcji na sprzęt niezbędny dla personelu medycznego poparł Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. 

Apelujemy do pracowników zatrudnionych przez agencję Work Service i mających bezpośrednie umowy z VWP na czas określony o pilny kontakt. Razem jesteśmy silniejsi, możemy różnymi metodami naciskać na firmę i władze publiczne.

Kontakt z komisją Inicjatywy Pracowniczej w Volkswagenie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  / Facebook / tel. 692 875 721

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.