EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Relacja – zjazd „Młodzież w ruchu pracowniczym”

II Zjazd "Młodzież w ruchu pracowniczym" (Poznań, 1.08.2021)
II Zjazd "Młodzież w ruchu pracowniczym" (Poznań, 1.08.2021)

W weekend 30 lipca – 1 sierpnia br. na poznańskim squacie Rozbrat odbył się zjazd kół młodzieżowych Inicjatywy Pracowniczej. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób z województw: pomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i mazowieckiego. Była to druga edycja spotkania poświęconego w całości kwestiom aktywności młodzieży w organizacjach związkowych.

 

Zjazd rozpoczął się w piątek 30 lipca od dyskusji wokół książki Michała Siermińskiego „Pęknięta Solidarność. Inteligencja opozycyjna a robotnicy 1964-1981”, w której udział wzięli: autor publikacji oraz Jarosław Urbański z Poznańskiej Komisji Międzyzakładowej. Dyskusja, wychodząca od przedstawionej przez Siermińskiego historii ruchu „Solidarność” poświęcona była głównie relacjom między inteligencją a ruchem robotniczym oraz między walką polityczną a ekonomiczną.

Pierwszy dzień Zjazdu zakończyła prezentacja działań warszawskiego koła młodzieżowego, łódzkiej komisji środowiskowej oraz zaproszonej do udziału w spotkaniu Organizacji Młodzieżowej Polskiej Partii Socjalistycznej z Pomorza.

Sobotnia część spotkania rozpoczęła się od warsztatów praktycznych: uczestniczki i uczestnicy zapoznali się z informacjami o tym jak zbierać, analizować i wykorzystywać w praktyce informacje ekonomiczne o sytuacji finansowej zakładów pracy oraz strukturą i organizacją OZZ Inicjatywa Pracownicza. Drugiemu z warsztatów towarzyszyła ożywiona dyskusja o taktyce działań pro-pracowniczych, zróżnicowanych warunkach w poszczególnych branżach oraz możliwościach działania na poziomie placówek edukacyjnych. Następnie miały miejsce prezentacje nt. Biuletynu Inicjatywy Pracowniczej i gazety A-Tak, nakierowane na możliwości włączenia młodzieży związkowej w proces przygotowania i kolportażu obu publikacji.

Po przerwie obiadowej miały miejsce jeszcze dwa spotkania: dyskusja o socjalnym wymiarze Strajków Kobiet (protestów przeciwko ograniczaniu dostępu do aborcji z jesieni 2020 r.) oraz telekonferencja z aktywistą nieformalnej grupy pracowniczej Amazonians United ze Stanów Zjednoczonych. Oba spotkania dały okazję do kontynuacji rozmów o możliwościach działania młodzieży w ruchu związkowym: w pierwszym przypadku w odniesieniu do sytuacji kobiet na rynku pracy, w drugim – w odniesieniu do protestów i konfliktów pracowniczych w branży logistycznej.

W niedzielę 1 sierpnia uczestniczki i uczestnicy podsumowali obrady: dużo czasu poświęcono na rozmowy o konkretnych inicjatywach, jakie w przyszłości podejmą struktury Związku zrzeszające młodzież, bazując na pomysłach jakie pojawiły się podczas Zjazdu.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.