EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Represje antyzwiązkowe we Włoszech - aresztowania i protesty

Protest SI COBAS przeciwko anty-związkowym represjom
Protest SI COBAS przeciwko anty-związkowym represjom

SI Cobas jest oddolnym związkiem zawodowym, który od ponad dekady toczy walki we Włoskiej logistyce. Pod koniec lipca na czterech jego działaczy nałożono areszt domowy. Do protestów przeciwko tym represjom dołączają kolejne zakłady pracy we Włoszech. OZZ Inicjatywa Pracownicza wyraża pełną solidarność z działaczami objętymi aresztem domowym.

W czwartek 19 lipca koordynator krajowy związku zawodowego SI Cobas, Aldo Milani, wraz z lokalnymi działaczami, Mohamedem Arafatem, Carlo Pallavicinim i Brunem Scagnellim zostali objęci aresztem domowym wydanym przez prokuraturę w Piacenzie. Środki zapobiegawcze objęły także dwoje działaczy organizacji związkowej USB.

Działaczom zarzuca się stosowanie przemocy i stawianie oporu wobec funkcjonariuszy publicznych, niszczenie mienia i uniemożliwianie pracy instytucjom publicznym. Oskarżenia te odnoszą się do strajków z lat 2014-2021, które odbywały się w centrach logistycznych zlokalizowanych w Piacenzie (w tym największym we Włoszech magazynie Amazona). Według prokuratury strajki te prowadzone były w celu wymuszenia lepszych płac i warunków pracy, łamiąc reguły krajowego układu zbiorowego obejmującego sektor logistyki.

Jak twierdzi SI Cobas w wydanym po zatrzymaniach międzynarodowym komunikacie:

 

„Jesteśmy świadkami zmasowanych ataków państwa i biznesu mających na celu rozbicie fali walk i protestów, które zmobilizowały dziesiątki tysięcy pracowników i pracownic z całych Włoch. Pracownicy ci mają dosyć zatrudniania na czarno, zatrudnienia tymczasowego oraz wyzysku.”

Według Si Cobas obecny atak na związki zawodowe, którego celem jest złamanie walk toczonych w sektorze włoskiej logistyki zbiega się z ograniczeniami praw pracowniczych przyjętymi przez rząd Mario Dragiego pod dyktando stowarzyszenia przedsiębiorstw branży logistycznej. Nowelizacja artykułu 1677 bis Kodeksu Cywilnego ogranicza możliwość pociągania pracodawców i zleceniodawców do odpowiedzialności np. w przypadku niewypłacenia pensji. Jak pisze SI Cobas:

„Mamy do czynienia z zakrojonym na szeroką skalę atakiem na prawo do strajku i praktyczną delegalizacją negocjacji na poziomie przedsiębiorstw, co w konsekwencji na stałe wyeliminuje bojowe związki zawodowe z zakładów pracy.”

Celem kryminalizacji strajków i pikiet jest delegalizacja oddolnych związków zawodowych i ustanowienie monopolu dużych central związkowych. Jest to szczególnie niebezpieczne dla kluczowego w współczesnym kapitalizmie sektora logistyki. W logistyce wyzysk siły roboczej (w dużej mierze migranckiej), nadużywanie umów czasowych i podwykonawstwo jak też nagminne łamanie praw związkowych powodują, że walki pracownicze przyjmują gwałtowny charakter.

20 lipca SI Cobas zorganizował konferencję prasową przed siedzibą komendy policji w Piacenzie, natomiast w sobotę 23 lipca odbyła się ogólnokrajowa demonstracja, podczas której wezwano do natychmiastowego zniesienia represji stosowanych wobec Aldo Milaniego, Mohameda Arafata, Carlo Pallaviciniego i Bruna Scagnelliego. Przypomniano również, że ostatnie areszty domowe działaczy SI Cobas są jedynie wierzchołkiem góry lodowej represji stosowanych wobec pracowników działających w sektorze logistyki. Demonstracje wsparły ruchy studenckie oraz organizacje bezrobotnych.

Do działań solidarnościowych, m.in. przerywaniu pracy, dołączają kolejne zakłady. Protesty rozszerzają się poza branżę logistyki. 25 lipca pod hasłem „Uderzając w jednego, uderzasz we wszystkich!” protestowali pracownicy Leroy Merlin i Geodis w Castel San Giovanni pod Piacenzą. SI Cobas planuje kolejne akcje, które w najbliższych dniach odbędą się w Bolonii.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.