EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Szwecja: IKEA łamie prawa pracownicze

Jedno z najbardziej znanych przedsiębiorstw produkujących meble, szwedzka IKEA, uchodzi za wzór podejścia kierownictwa firmy do pracowników. Czy jednak obraz stworzony przez specjalistów od wizerunku korporacji odpowiada prawdzie? Przykład pochodzący z należących do firmy magazynów w szwedzkim mieście Torsvik, pokazuje, że rzeczywistość niestety nie jest aż tak różowa.

W chwili obecnej, kierownictwo zakładu wdraża nowy plan pracy, którego celem jest maksymalizacja zysków. Niestety odbywa się to głównie kosztem pracowników. Czas ich pracy został poddany ścisłej regulacji, co przejawia się m.in. zmuszaniem do pracy w weekendy oraz likwidacją krótkich przerw. W tym samym czasie obniżono pensje. Wszystko to ma na celu zwiększenie produkcji, w miejscu pracy, w którym jest ona wystarczająco ciężka fizycznie i bywa niebezpieczna.

Równolegle do zmian w organizacji pracy, kierownictwo firmy prowadzi aktywną politykę, antyzwiązkową, skierowaną szczególnie przeciw działaczom anarchosyndykalistycznego związku zawodowego SAC. Przedstawicielowi związku na terenie zakładu odmówiono (niezgodnie z prawem) wywieszenia ulotek informujących o działaniach związku. Ponadto udzielono mu ostrzeżenia i odmówiono rozmów między kierownictwem firmy a związkiem zawodowym, argumentując, iż SAC nie ma podpisanego układu zbiorowego z IKEA. Naruszono tym samym obowiązujące w Szwecji prawo o związkach zawodowych. Jednocześnie, kierownictwo spodziewając się protestów, stara się różnymi sposobami podzielić pracowników, faworyzując tych, którzy akceptują zmiany w organizacji pracy i wyciszając wszelkiego rodzaju protesty.

Wszystkie te działania stoją w rażącej sprzeczności do deklarowanej przez IKEA pro-pracowniczej polityki korporacyjnej, opartej rzekomo na swobodzie wyrażania opinii przez pracowników i dążeniu do kompromisów w przypadku konfliktu. W związku z powyższymi wydarzeniami, apelujemy o bojkot produktów sieci IKEA oraz wysyłanie listów protestacyjnych do polskich filii firmy. Apelujemy o solidarność ze związkowcami z komisji zakładowej SAC w Torviku! (CK-LA)

 

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.