EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Grecja: Brutalny atak na działaczkę związkową – apel o wsparcie

23 grudnia w Atenach dwóch nieznanych sprawców zaatakowało działaczkę niezależnego związku zawodowego i oblało ją kwasem chlorowym. Konstanina Kouneva znajduje się obecnie w szpitalu w stanie krytycznym. Jest w śpiączce. Straciła jedno oko.

Konstanina Kouneva jest bułgarską imigrantką mieszkającą w Grecji od 15 lat. Należy do zarządu związku zawodowego pracowników służb porządkowych. Jest jedną z najbardziej aktywnych działaczek związkowych, była zaangażowana w wiele akcji i protestów na rzecz praw pracowników sektora firm sprzątających, którzy są jedną z najgorzej opłacanych grup zawodowych; jedynie marginalna ich cześć ma stałe umowy o pracę, a ich pracodawcy nagminnie naginają przepisy dotyczące zatrudnienia.

Ostatnią akcją w jaką była zaangażowana Kouneva to wsparcie dla sprzątaczy i sprzątaczek z firmy OIKOMET, których zmuszono do podpisania dokumentów poświadczających otrzymanie rocznej premii, której w rzeczywistości nigdy nie dostali.

OIKOMET jako firma sprzątająca posiada zakłady w całej Grecji. Jej właścicielem jest Nikitas Oikonomakis, jednocześnie członek PASOK (Greckiej Partii Socjalistycznej). Oficjalnie firma zatrudnia 800 pracowników, ale w rzeczywistości ich liczba jest przynajmniej dwukrotnie większa. OIKOMET obsługuje m.in. firmę ISAP (Ateńsko-Pireuska Kolej Elektryczna).

27 grudnia grupa aktywistów,, m.in. ze związku ESE zaprzyjaźnionego z Inicjatywą Pracowniczą, rozpoczęła okupację siedziby ISAP. Tego samego dnia w Bułgarii ok. 100 osób wzięło udział w demonstracji solidarnościowej z Kounevą. Przedstawiciele bułgarskich związków napisali protest do greckiego rządu i domagali się śledztwa w tej sprawie. Dodatkowo podniesiono problem nielegalnego zatrudnienia w Grecji przynajmniej 80 tys. bułgarskich pracowników.

Greccy działacze proszą o pomoc.

Ambasada Grecji w Polsce
ul. Górnośląska 35, 00-432 Warszawa
tel. (0-22) 622 94 60, 622 94 61
fax (0-22) 622 94 64
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Internet: www.greece.pl

Więcej w języku angielskim na stronie: http://katalipsihsap.wordpress.com/

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.