EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Solidarność z ludźmi wywożonymi do lasu

Solidarność z ludźmi wywożonymi do lasu

Od połowy sierpnia wiemy, że przez unijną granicę z Białorusią chcą się przedostać osoby uciekające przed wojną, biedą i religijnym fanatyzmem. Polska nie jest na ogół ich ostatecznym celem migracji, szukają tu schronienia, bo choć u nas też rządzą religijni fanatycy, to panuje trochę mniejsza bieda i przynajmniej nie ma wojny.

Uciekają przed kapitalistycznymi wojnami o dostęp do ropy, gazu, rzadkich metali, z których produkowane są nasze telefony i komputery. Wojnami o to, aby stworzyć lepsze możliwości dla globalnego przepływu kapitału. Wojnami, które jednocześnie jeszcze bardziej ograniczają możliwość przemieszczania się w poszukiwaniu lepszych warunków do życia osobom nienależącym do politycznych i finansowych elit. Wojnami, które wybuchają na skutek suszy i innych katastrof naturalnych, będących efektami kryzysu klimatyczno-ekologicznego; kryzysu, u źródeł którego również stoi system kapitalistyczny.

Jest w interesie kapitalistów, aby granice były zamknięte, a ludzie, którzy je przekraczają – ściśle kontrolowani. Dzięki temu mogą przenosić produkcję do krajów, w których pracownicy są słabo chronieni, nastawiać jednych pracowników przeciwko drugim, wykorzystywać trudną sytuację osób migrujących i zatrudniać je na złych warunkach.

Jednocześnie straszy się nas, że to osoby migrujące za pracą lub uciekające przed wojną są dla nas zagrożeniem, że odbiorą nam nasze niestabilne i nisko płatne miejsca pracy, będą korzystać z naszych marnych zasiłków i innych form pomocy społecznej, że będą z nami konkurować o zasoby, których nie starcza dla nas. Jednak to nie oni są odpowiedzialni za stan polskiego rynku pracy, za często fikcyjne działania sądów i inspekcji pracy, za rozpad systemu ochrony zdrowia i opieki społecznej, za brak dostępu do mieszkań, za żałosne kwoty pomocy finansowej dla osób potrzebujących.

Jako członkinie i członkowie związku zawodowego opowiadamy się za międzynarodową solidarnością uciśnionych przeciwko opresyjnym działaniom rządów i pracodawców; sprzeciwiamy się polityce tworzenia podziałów wśród pracowników i pracownic - czyli większości globalnej populacji. Naszymi przeciwnikami i adwersarzami są szefowie w pracy i osoby na ministerialnych stołkach, a nie osoby, które przemieszczając się po świecie walczą o lepszy byt.

Maria Dębińska, Międzyzakładowa Komisja przy PAN i ASP
Ignacy Jóźwiak, Warszawska Komisja Środowiskowa
Weronika Parfianowicz, Komisja Zakładowa na Uniwersytecie Warszawskim

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.