EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Norweska Parada Dumy* wspiera dokerów

Norweska Parada Dumy* wspiera dokerów

W ostatnim Biuletynie Inicjatywy Pracowniczej opublikowaliśmy artykuł o grupie lesbijek i gejów, którzy wspierali strajkujących górników w Walii w 1985 r. (link) Podobny akt solidarności ma miejsce obecnie w Norwegii.

W ostatnich dniach w Oslo miała miejsce fala blokad portów, będąca reakcją pracowników portów (dokerów) na działania tureckiej firmy Yilport, która po przejęciu norweskich portów odmówiła zawarcia z pracownikami układu zbiorowego i zwolniła część załogi. W ostatni poniedziałek (1.06) policja aresztowała podczas blokady 20 dokerów. W odpowiedzi szwedzki związek pracowników portów zapowiedział bojkot rozładunku tej firmy od 6 czerwca.

Jednocześnie środowisko gejów, lesbijek i osób queer** związane z małą komunistyczną partią „Red” („Czerwoni”) zapowiedziało podjęcie akcji solidarnościowych z atakowanymi przez korporację i policję pracownikami portów oraz uczynienie solidarności z dokerami głównym hasłem Parady Dumy organizowanej 6 czerwca w portowym mieście Bergen, drugim co do wielkości w Norwegii. Inspiracją dla działań grupy, która przyjęła nazwę Lesbijki i Geje Wspierający Dokerów (LGSD), jest film „Dumni i wściekli” („Pride”, reż. Matthew Warchus) opowiadający historię zaangażowania gejów i lesbijek we wsparcie górników podczas strajku w Wielkiej Brytanii w latach 80.

- Nie obchodzą nas tylko kwestie queer, chociaż jesteśmy queer - mówi Torill Frois, jeden z inicjatorów akcji.- Wspieramy pracowników portowych i zachęcamy wszystkie queery, aby okazały solidarność z nimi w ich walce o układ zbiorowy. Frey ma nadzieję, że ich inicjatywa pomoże nagłośnić trwający już dwa lata konflikt i uświadomić ludziom jego podłoże. Podkreślił, że do akcji dołączyć mogą oczywiście również osoby heteroseksualne. - Jeśli nie możesz dołożyć się do Funduszu Strajkowego, możesz wesprzeć dokerów na inne sposoby, politycznie lub praktycznie, dodaje Marit Halse z Oslo. - Dokerzy cieszą się, że ludzie organizują akcje i że rozprzestrzeniają informacje o ich walce w mediach społecznościowych lub koleżankom i kolegom w pracy.

Konflikt wokół prywatyzacji portów trwa w Norwegii już od dwóch lat. Rok temu dokerzy z Oslo, Drammen i Tromsø przeprowadzili falę blokad portów, w której uczestniczyły też anarchistki i anarchiści. Silne wsparcie przyszło również z zagranicy i od zaprzyjaźnionych związków – przez wiele miesięcy w portach Szwecji, Portugalii i Niemiec przy załadunku prowadzony był strajk włoski, polegający na skrupulatnym przestrzeganiu przepisów, ciągłych kontrolach, poprawianiu, przestawianiu itp. Potrafiło to jednorazowo spowolnić wyjście promu towarowego nawet do 5 godzin. Niestety pomimo toczącego się konfliktu w październiku 2014 podpisana została 20 letnia umowa dzierżawy portów.

Zdjęcia grupy LGSD podczas Parady Dumy w Bergen 6.06.2015 znajdują się tutaj: (link)

Na podstawie http://www.blikk.no/index.php?option=com_k2&view=item&id=12651%3Apride-st%C3%B8tte-til-havnearbeiderne&Itemid=164

* ang. Pride Parade – manifestacje organizowane co roku na całym świecie, na pamiątkę trzydniowych walk ulicznych środowisk LGBT (gejów, lesbijek, bi- i trans-seksualistów) z policją, po bezprawnym, motywowanym nienawiścią, aresztowaniu osoby tansseksualnej. W Polsce organizowane są zwykle pod nazwą Parady Równości, jednak bliższą znaczeniu dosłownemu i duchowi walki jest rzadziej stosowana nazwa Parada Dumy.

** ang.queer – dosł. dziwak. Początkowo używane obraźliwie wobec wszystkich, którzy nie mieszczą się w tradycyjnym podziale na kobiety i mężczyzn o orientacji heteroseksualnej - gejów, lesbijki, osoby bi- i trans-seksualne, a także osoby, które nie chcą definiować ani swojej płci, ani seksualności. Obecnie przejęte przez te środowiska i przez nie używane.


 

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.