EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Protest i blokada magazynu Amazona pod Wrocławiem

Protest i blokada magazynu Amazona pod Wrocławiem

We wtorek 15 grudnia odbyła się akcja protestacyjna pod magazynem WRO2 pod Wrocławiem, zorganizowana przez kampanię Make Amazon Pay (Niech Amazon zapłaci!).

 

O poranku we wtorek 15 grudnia szefowie Amazon poznali prawdziwą siłę "taniej siły roboczej". Dziękujemy wszystkim sympatykom związku z kampanii Make Amazon Pay za udział w skutecznej blokadzie dostaw w magazynie WRO2 pod Wrocławiem i poparcie żądań wobec firmy. Doświadczenie tak ogromnego wsparcia dodaje nam siły do walki z antyspołeczną polityką giganta. Blokada trwała aż 2,5 godziny, zgromadziła 110 osób pod dwiema bramami dolnośląskiego magazynu i sparaliżowała jego pracę. Protest odbył się w okresie szczytu zamówień, w którym firma wydłuża pracę do 11 godzin na dziennych i nocnych zmianach. Zamiast bić rekordy pakowania towaru, menadżerowie zadrżeli przed siłą zwykłych ludzi, którzy udowodnili, jak łatwo jest zakłócić proces logistyczny wielkiej korporacji. Związkowcy IP Amazon w pełni popierają blokadę Make Amazon Pay i dalej będą prowadzić walkę wewnątrz zakładu.

Inicjatywa Pracownicza Amazon oraz Solidarność Amazon wezwali zarząd korporacji do natychmiastowych rozmów na jutro - czwartek, 17 grudnia. Będziemy na bieżąco informować o rozwoju wydarzeń.

Przypomnijmy: w roku społecznego kryzysu na całym świecie korporacja dwukrotnie pomnożyła zyski w oparciu o silnie anty-pracowniczy model zarządzania. Normy tempa pracy w magazynach Amazon przekraczają ustaloną dla Polski normę wydatku energetycznego. Nawet w szczycie pandemii firma forsuje umowy agencyjne przedłużane co dwa tygodnie lub miesiąc. Zmusza w ten sposób pracowników do ignorowania i ukrywania chorób, jako że agencje nie przedłużają umów osobom na zwolnieniach lekarskich. Korporacja zapewnia sobie niebotyczne zyski dzięki kolejnym polskim władzom, które dają zielone światło na takie praktyki. Szefowie w Polsce mogą swobodnie i legalnie przedłużać umowy tymczasowe aż do półtorej roku i stosować terminowe umowy do 33 miesięcy, by dyscyplinować pracowników przez poczucie niestabilności zatrudnienia.

W końcu: mimo ogromnych zysków z takiego modelu prowadzenia działalności w Polsce, Amazon nie dzieli się sprawiedliwie tymi zyskami z ludźmi, którzy je wypracowują. W zamian transferuje owoce naszej pracy do kieszeni bogatych udziałowców na Zachodzie, a pracownikom w Europie Środkowej oferuje najniższe premie. Mamy tego dość. Amazon musi zapłacić za wyzysk!!!

 

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.