EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Zawiedzione nadzieje w Bunkrze Sztuki

Zawiedzione nadzieje w Bunkrze Sztuki

1 marca Maria Anna Potocka rozpoczęła 5-letnią kadencję dyrektora Bunkra Sztuki, zaś miasto przygotowania do połączenia Galerii i Muzeum MOCAK, wcielając w życie zapowiedzi zawarte w oficjalnym komunikatem Prezydenta Jacka Majchrowskiego zamieszczonym na portalu krakow.pl w dniu 15 lutego.

Zaledwie 12 lutego wcześniej sytuacja wokół Bunkra Sztuki rysowała się zupełnie inaczej. Na spotkaniu z przedstawicielami Komisji Zakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza i reprezentantami ruchu obywatelskiego Towarzystwo Osób Kibicujących Galerii Bunkier Sztuki Prezydent Jacek Majchrowski wyraźnie zadeklarował, że nie ma mowy o łączeniu instytucji. Prezydent wyraził przychylne nastawienie wobec rozdzielenia kwestii remontu budynku od działalności programowej instytucji i prowadzenia jej w alternatywnej, zdelokalizowanej formie, a także wykorzystania tego czasu na wypracowanie przez zespół kuratorski w konsultacji z przedstawicielami miasta, środowiska artystycznego, specjalistami z dziedziny sztuki i mieszkańcami Krakowa nowej formuły galerii miejskiej. Podobne nastawienie wykazywali również przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa – Dyrektor Wydziału Kultury Katarzyna Olesiak i Zastępca Prezydenta Andrzej Kulig – w czasie publicznej debaty o przyszłości Bunkra Sztuki w dniu 14 lutego. Prezydent Andrzej Kulig wyraził wówczas swój sceptycyzm wobec planów łączenia instytucji oraz pozytywnie zarekomendował plan zorganizowania konkursu na stanowisko dyrektorskie po zakończeniu inwestycji.

Od 15 lutego wydawane przez miasto komunikaty w wielu miejscach kłócą się z treściami ustalanymi na wcześniejszym etapie rozmów. W wypowiedziach medialnych z ostatnich dni Prezydent wyraźnie mówi o połączeniu administracyjnym Bunkra i MOCAKu, odżegnując się jedynie od łączenia ich pod względem artystycznym. Co więcej, wskazuje że połączenie z MOCAKiem to sposób na zagospodarowanie kadry Bunkra na czas remontu. W rezultacie spór toczący się między miastem a stroną pracowniczo-społeczną nie ustaje, zahaczając także o problem kuluarowych ofert składanych stronie związkowej, podczas gdy ta konsekwentnie domagała się zachowania transparentnych procedur i ogłoszenia drugiego konkursu na stanowisko dyrektora.

Sytuacja jest wciąż rozwojowa. 1 marca Towarzystwo Osób Kibicujących Bunkrowi Sztuki oprotestowało początek unii personalnej pomiędzy Bunkrem a MOCAKiem, organizując przed siedzibą Galerii akcję artystyczną Ciemna materia świata sztuki i wręczając symboliczną czarną różę p.o. dyrektorowi Romanowi Krzysztofikowi z prośbą o przekazanie jej nieobecnej w owym momencie pani dyrektor Potockiej. Artystka Monika Drożyńska jako wyraz sprzeciwu wobec polityki kulturalnej miasta wycofała pracę z wystawy Natura w sztuce, która w kwietniu ma otworzyć się w MOCAKu i wystosowała list otwarty motywujący jej rezygnację z udziału w wystawie [Przeczytaj list otwarty]. Prezydent podtrzymuje natomiast złożoną wcześniej propozycję spotkania w dniu 13 marca z udziałem strony pracowniczo-społecznej, na którym omawiana miałaby być koncepcja programowa Galerii na czas remontu. Niestety w sens tego spotkania wierzy coraz mniej osób...
Relacja z akcji Czarna materia świata sztuki:

[Relacja nr 1]

[Relacja nr 2]

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.