EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Solidarnie z Piotrem Ikonowiczem

Solidarnie z Piotrem Ikonowiczem

30 października o godzinie 6 rano policja zatrzymała Piotra Ikonowicza, działacza  Kancelarii Sprawiedliwości społecznej. Został on przewieziony na komisariat, a następnie do aresztu śledczego na Olszynce Grochowskiej w Warszawie. Piotr skazany został  na prace społeczne za rzekome pobicie kamienicznika podczas blokady eksmisji w roku 2000. Sąd nie przychylił się do wniosku aby na poczet tych prac zaliczyć działania w ramach KSS. Wyrok został zamieniony na 90 dni aresztu. Tuż po zatrzymaniu, Ikonowicz podjął głodówkę w proteście przeciwko łamaniu praw człowieka oraz domagając się pięcioletniego moratorium (do czasu opracowania skutecznych mechanizmów politycznych) na wykonywanie eksmisji.

Od czasu zatrzymania Ikonowicza, w Warszawie trwają protesty solidarnościowe, w które zaangażowana jest także Warszawska Komisja Środowiskowa OZZ Inicjatywa Pracownicza. (fot. K.C.)

W dniu zatrzymania, z inicjatywy Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej pod aresztem śledzczym zebrało się około 100 osób wyrażając solidarnośc z Piotrem oraz domagając się moratorium na wykonywanie eksmisji na bruk. Protest wsparły Warszawska Komisja Środowiskowa OZZ IP, Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów oraz partie polityczne Zieloni i Twój Ruch. Pod bramą aresztu stanął namiot w którym w geście solidarności głodówkę rozpoczęła Agata Nosal-Ikonowicz, żona Piotra i aktywna działaczka KSS.

Do kolejnej pikiety doszło w sobotę 2 listopada pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie (równocześnie trwały tam uroczystości żałobne upamiętniające Tadeusza Mazowieckiego). Ponownie, oprócz apelu o uwolnienie działacza KSS, domagano się wstrzymania eksmisji na bruk oraz aktywnej polityki mieszkaniowej w Polsce.

Wiele wskazuje na to, że na dwóch protestach się nie skończy. Warszawska Komisja Środowiskowa OZZ IP deklaruje pełną solidarność z aresztowanym oraz wsparcie dla kolejnych akcji protestacyjnych. Będziemy również patrzeć na ręce politykom Twojego Ruchu, którzy zadeklarowali aktywne prace nad ustawą o ochronie praw lokatorów.

Przypomnijmy, Piotr Ikonowicz w ramach różnych inicjatyw politycznych, od kilkunastu lat prowadzi walkę z eksmisjami świadcząc porady prawne dla zagrożonych nimi lokatorów i organizując fizyczne blokady. To właśnie udział w jednej z takich akcji zaprowadził go do aresztu. Przewodniczący KSS uczestniczył również w działaniach IP w Warszawie (z których wycofał się pochłonięty działaniami Kancelarii).

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.