EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Międzynarodowy dzień solidarności ze sprzątaczkami z Grecji

Międzynarodowy dzień solidarności ze sprzątaczkami z Grecji

W odpowiedzi na międzynarodowy apel, który otrzymaliśmy od zaprzyjaźnonego związku z Grecji ESE (Ελευθεριακή Συνδικαλιστική Ένωση) i publikujemy poniżej, oraz dostrzegając bezpośrednią analogię z bieżącą sytuacją sprzątaczek w Polsce (link), sympatyczki i sympatycy Warszawskiej Komisji Środowiskowej OZZ „Inicjatywa Pracownicza” oraz Alternatywy Socjalistycznej przeprowadzili w piątek 19 września 2014 r. pikietę protestacyjną pod grecką ambasadą w Warszawie. Podczas akcji rozwinięto przed budynkiem specjalnie przygotowany z tej okazji transparent, wznoszono hasła wyrażające solidarność ze zwolnionymi pracownicami greckiego ministerstwa gospodarki i odczytano list protestacyjny, który następnie wręczono pracownikom ambasady.


"NIE OCZEKUJCIE PO NAS, ŻE SIĘ ZAŁAMIEMY!

Jesteśmy 595 kobietami, sprzątaczkami z greckiego Ministerstwa Gospodarki, i od 17 września 2013 r. pozostajemy bez pracy. Rząd zredukował nasze posady i dał je podwykonawcom, zupełnie bez korzyści finansowej dla państwa. Nasze pensje wahały się od 300 do 600 euro miesięcznie. Nie jesteśmy liczbami, jesteśmy ludźmi!

Nie skłaniamy jednak głów w poddańczym geście. Od 17 września codziennie jesteśmy na ulicach żądając z powrotem naszej pracy i naszego życia.
Rząd sięgnął po wszelkie dostępne środki, by stłumić naszą walkę. Zdjęcia bezbronnych, bitych przez policję 50cio i 60cio letnich kobiet obiegły cały świat. Wiele z nas zostało zabranych do szpitala po nieusprawiedliwionych i barbarzyńskich atakach policji.
Wybrałyśmy godność. 10 miesięcy walki, 10 miesięcy biedy i problemów! Ale walczymy dalej. Kontynuujemy naszą walkę. Domagamy się tego, co rozumie się samo przez się : naszego prawa do godnego życia.

Fala wsparcia zalewa nasz kraj. Pracownicy, zredukowani pracownicy, osoby bezrobotne, studenci, emeryci i artyści okazują swoje wsparcie w każdy możliwy do wyobrażenia sposób.

Greckie sądy przyznały rację naszym żądaniom, ale rząd odmawia dostosowania się do ich decyzji. Zamiast tego, rząd chce zemsty, ponieważ wybrałyśmy godność.

RAZEM MOŻEMY POWSTRZYMAĆ TĘ BARBARZYŃSKĄ POLITYKĘ!

Zwracamy się z apelem do wszystkich organizacji lokatorskich, ruchów społecznych, związków zawodowych, organizacji kobiecych, partii politycznych i wszystkich obywateli świata, do wszystkich z was, którzy nie wybaczają niesprawiedliwości i współodczuwają z jej ofiarami, abyście wyrazili solidarność z naszą walką o przetrwanie i godność, bo jest to także wasza walka.
Wzywamy was, byście zjednoczyli z nami siły i wspólnie organizowali się.

SOLIDARNOŚĆ JEST BRONIĄ LUDU!"

 

http://595katharistries.wordpress.com
https://www.facebook.com/595katharistries

 

 

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.