EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

W obronie publicznej służby zdrowia i usług publicznych

Brońmy publicznej służby zdrowia i wszystkich usług publicznych!

Stanowisko Komisji Krajowej OZZ Inicjatywa Pracownicza

Od 1 do 7 października 2012 r. w całej Europie odbędą się akcje protestacyjne w ramach tygodnia akcji na rzecz prawa do zdrowia i przeciwko niszczeniu publicznej służby zdrowia oraz jej urynkowieniu. Do wspólnej mobilizacji wzywają związku zawodowe z Francji, Hiszpanii, Belgii i Polski (Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych). Komisja Krajowa OZZ Inicjatywa Pracownicza wyraża pełne poparcie dla mobilizacji zwołanej na początek października i apeluje do wszystkich komisji zakładowych, międzyzakładowych i środowiskowych oraz do sympatyków IP o aktywny udział w zaplanowanych wydarzeniach. W szczególności zwracamy się z prośbą do pracowników sektora służby zdrowia zrzeszonych w OZZ Inicjatywa Pracownicza, aby jak najliczniej stawili się na demonstracjach, pikietach i konferencjach w dniach 6-7 października.

„Tydzień akcji na rzecz prawa do zdrowia” został ogłoszony przez związki zawodowe podczas Europejskiej Konferencji w Obronie Publicznej Służby Zdrowia i Powszechnej Opieki Społecznej, która odbyła się w dniach 12-13 maja w Nanterre we Francji. W deklaracji podsumowującej obrady uczestnicy spotkania wskazują na destrukcyjny wpływ polityk „zaciskania pasa” prowadzonych w całej Europie pod dyktando instytucji Unii Europejskiej i międzynarodowych koncernów branży zdrowotnej oraz prywatnych towarzystw ubezpieczeniowych. Ta polityka prowadzi wprost do destrukcji praw socjalnych, obniżania płac oraz destabilizacji warunków zatrudnienia. Jej negatywne efekty uderzają przede wszystkim w kobiety, osoby chore i imigrantów.

Deklaracja kończy się apelem o wspólne działanie związków zawodowych i ruchów społecznych w obronie powszechnej opieki zdrowotnej oraz poparciem inicjatywy odrzucenia Paktu Fiskalnego i Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji. Pełna treść „Deklaracji z Nanterre” jest dostępna tutaj: http://www.wzz.org.pl/posty/europa-zawalczy-w-warszawie-o-publiczna-sluzbe-zdrowia

Odpowiadając na apel sygnatariuszy Deklaracji z Nanterre, Komisja Krajowa OZZ Inicjatywa Pracownicza wyraża swoje pełne poparcie dla wspólnych działań ruchu związkowego i organizacji społecznych w obronie publicznej służby zdrowia, przeciwko politykom zaciskania pasa i prywatyzacji usług publicznych. Deklarujemy także udział w demonstracji, która odbędzie się w Warszawie w piątek 5 października oraz zapowiadamy rozpoczęcie kampanii przeciwko prywatyzacji usług publicznych.

Pracownicy i pracownice służby zdrowia zrzeszeni w komisjach naszego związku – w szczególności z placówek służby zdrowia z województwa lubuskiego, na własnej skórze doświadczyli i doświadczyły wielokrotnie negatywnych efektów ograniczenia wydatków publicznych na służbę zdrowia. Znamy doskonale konsekwencje agresywnie promowanych przez rząd Platformy Obywatelskiej i władze samorządowe przekształceń szpitali, stacji pogotowia ratunkowego i przychodni w spółki prawa handlowego. Każdorazowo efektem tych przekształceń były zwolnienia personelu, zatrudnianie podwykonawców których pracownicy pracowali na umowach śmieciowych (kontraktach, umowach cywilnoprawnych) oraz ograniczenie dostępu do usług medycznych dla pacjentów. Prywatyzacja służby zdrowia jest grabieżą dobra wspólnego dokonywaną przez prywatne firmy, ze szkodą dla pracowników i pracownic służby zdrowia oraz pacjentów.

Nasz związek sprzeciwia się wszelkim próbom komercjalizacji i prywatyzacji (niezależnie od formy prawnej w jakiej są one realizowane) wszystkich usług publicznych – nie tylko ochrony zdrowia, ale także mieszkalnictwa komunalnego, transportu, edukacji i opieki. Popieramy protesty pracowników i pracownic służby zdrowia, jednocześnie podkreślając, że ich walka musi być połączona z szerszym ruchem protestu wszystkich pracowników sektora usług publicznych.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.