EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Bez walki nie licz na lepsze życie! X Krajowy Zjazd Delegatów i Delegatek OZZ IP

Bez walki nie licz na lepsze życie! X Krajowy Zjazd Delegatów i Delegatek OZZ IP

1 i 2 kwietnia w Poznnaiu obradował X Krajowy Zjazd Delegatów i Delegatek IP, w którym wzięło udział ponad 60 osób: delegatek i delegatów komisji IP i innych członków naszego związku, a także goście z zza granicy. Ustalono program działania na najbliższe dwa lata oraz wybrano skład nowej Komisji Krajowej i Krajowej Komisji Rewizyjnej.

 

Pod takim, widniejącym na zawiedzonym nad stołem prezydialnym transparencie, hasłem w dniach 1 i 2 kwietnia w poznańskim Teatrze Ósmego Dnia obradował X Krajowy Zjazd Delegatów i Delegatek IP. Wzięły w nim udział przedstawiciele i przedstawicielki 22 komisji zakładowych, międzyzakładowych i środowiskowych (45 osób), Komisji Krajowej, Krajowej Komisji Rewizyjnej, zaprzyjaźnionych związków zawodowych z zza granicy oraz członkowie i członkinie IP nie będący delegatami na Zjazd. Pierwszy dzień obrad rozpoczęto od sprawozdania działań Komisji Krajowej w ramach którego przedstawiono: jej strukturę i zadania, rozwój Związku w ciągu ostatnich dwóch lat (rejestracja 23 nowych komisji w administracji, kulturze, edukacji, handlu, służbie zdrowia, przemyśle lekkim, gastronomii, budownictwie i organizacjach pozarządowych), sprawy sądowe z naszym udziałem (Polski Bus, Amazon, Aelia, Zespół Szkół w Golubiu-Dobrzyniu), działalność międzynarodową (udział w międzynarodowych spotkaniach i konferencjach, stanowiska protestu i solidarności), działalność medialną związku (Biuletyn, strona internetowa), działalność Grupy Szkoleniowej, stan finansów i ważniejsze wydatki poniesione w latach 2015-2017. Po części sprawozdawczej jednogłośnie udzielono absolutorium ustępującej Komisji Krajowej. Następnie przyjęto szereg "kosmetycznych" zmian w statucie Związku mających na celu uproszczenie formalności oraz ujednolicenia stosowanej terminologii i reguł powoływanie i funkcjonowania komisji IP. W toku dalszej dyskusji zarekomendowano również organizację terytorialną na bazie województw w których działają komisje IP. 

Jak co dwa lata, delegaci i delegatki wybrały skład Komisji Krajowej i Krajowej Komisji Rewizyjnej, które w tej kadencji będą liczyły odpowiednio 11 i 3 osoby. W skład Komisji Krajowej weszły: Kornelia Piotrowska, Michał Mazurek, Radek Łabarzewski, Agnieszka Popławska, Maria Przytuła-Błońska, Piotr Krzyzaniak, Mikołaj Iwański, Małgorzata Maciejewska, Maria Malinowska, Wojciech Nadgłowski, Ignacy Jóźwiak. W Komisji Rewizyjcej znaleźli się: Magdalena Chustecka, Marcin Kęszycki, Robert Bednarczyk

Gdy formalnościom stało się zadość, odbyła się dyskusja „Co robić gdy Kodeks Pracy nie wystarcza” w której aktywny udział wzięły osoby z komisji Teatrze Polskim, Miejskim Centrum Sportu i Rekreacji w Nowym Targu, oraz Komisja Międzyzakładowa Sektora Edukacji Woj. Kujawsko-pomorskiego (przedstawicielka IP z opisywanej na łamach Biuletynu szkoły w Wąbrzeźnie), Komisji Operatorów Żurawi. Opowiadano o różnych formach nacisku na pracodawców i instytucje ich nadzorujące, lokalne i branżowe specyfiki oraz społeczny odbiór podejmowanych działań. Na zakończenie pierwszego dnia miał miejsce panel z udziałem delegatów z zza granicy. O reprezentowanych organizacjach, kluczowych branżach w jakich działają i niedawnych kampaniach oraz międzynarodowym aspekcie swoich działań opowiedzieli przedstawiciele CGT (Hiszpania), CNT (Hiszpania), CNT-F (Francja), FAU (Niemcy), IWW (Wielka Brytania) i Solidaires (Francja). 

Tematyka międzynarodowa kontynuowana była drugiego dnia, podczas którego zadecydowano o przystąpieniu (na prawach pełnego członkostwa) do nowej sieci międzynarodowej utworzonej na bazie przechodzącego wewnętrzny kryzys Międzynarodowego Stowarzyszenia Pracowników oraz do Europejskiej Inicjatywy

Związkowej na rzecz sprawiedliwości dla Palestyny (na prawach obserwatora). Powołano również Grupę Roboczą do spraw Międzyznarodowych, której działalność ma w założeniu obejmować także pracujących w Polsce obcokrajowców. W planach rozwoju Związku na lata 2017-2019 uwzględniono między innymi: rozbudowanie strony internetowej, przygotowanie i dystrybucja materiałów edukacyjnych, wsparcie dla grup roboczych oraz kampanii w sprawie prawa do strajku i obrony pluralizmu związkowego. 

Zarówno podczas obrad, jak i w kuluarach panowała atmosfera wzajemnej życzliwości i zrozumienia. Dopisała również wiosenna pogoda oraz organizatorki i organizatorzy zapewniając nie tylko salę konferencyjną i noclegi, ale również dużą ilość żywności, napojów i przekąsek. 

Krajowy Zjazd Delegatów i Delegatek OZZ IP odbywa się co dwa lata i stanowi najwyższą władzę naszego Związku. Dokonuje on ewaluacji dotychczasowych działań, ustala skład Komisji Krajowej oraz Krajowej Komisji Rewizyjnej, udziela im absolutorium, uzgadnia zmiany w statucie oraz planuje priorytety w działaniach na okres kolejnych dwóch lat. 

 

Relacja z X Ogólnopolskiego Zjazdu OZZ Iinicjatywa Pracownicza

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.