EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Inicjatywa Pracownicza wspiera strajk generalny w edukacji

Protest ZNP pod Sejmem w listopadzie 2016 r.
Protest ZNP pod Sejmem w listopadzie 2016 r.

Wszystko wskazuje na to, że w poniedziałek 8 kwietnia rozpocznie się ogólnopolski strajk generalny w edukacji, organizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. ZNP domaga się podwyżek wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych i pracowników niebędących nauczycielami o 1 000 zł (z wyrównaniem od 1 stycznia br.). Wg. ZNP gotowość podjęcia akcji strajkowej wyraził personel ok. 80% szkół w Polsce. Mobilizacja jest wspierana przez Forum Związków Zawodowych i biorą w niej udział także szkolne komisje OZZ Inicjatywa Pracownicza ze Stargardu Szczecińskiego, Golubia-Dobrzynia oraz Raciborza. Solidarność ze strajkiem wyraziły także komisje IP działające na uniwersytetach, a na XI Zjeździe Delegatów i Delegatek OZZ Inicjatywa Pracownicza jednogłośnie przyjęto stanowisko popierające strajki i protesty w sferze budżetowej – w tym mobilizację ZNP.

[Przeczytaj stanowisko XI Krajowego Zjazdu Delegatów i Delegatek ws. poparcia dla strajków i protestów w sferze budżetowej]

Poniżej prezentujemy stanowiska komisji OZZ IP z branży edukacji:

Komisja Zakładowa w Szkole Podstawowej nr 11 w Stargardzie Szczecińskim:

W związku z planowanym strajkiem przeprowadziliśmy wraz z innymi związkami referendum na temat przystąpienia do strajku. Wyniki referendum w naszej szkole to 98 procent głosujących za strajkiem. Głosowali wszyscy pracownicy naszej szkoły - nauczyciele oraz administracja i obsługa.

Strajk, to aktualnie jedyny możliwy środek nacisku na rządzących. Wynika on z faktu,że już od dawna lekceważy się potrzeby naszej grupy zawodowej. Zarobki podawane przez media to fikcja nie mająca pokrycia w faktach. Zarobki w porównaniu do innych grup sfery budżetowej (żołnierze zawodowi,oficerowie policji, lekarze)są żenująco niskie. Ostatnie tzw."podwyżki" to żenada - 122 złotych po 30 latach pracy. Pensje mamy wschodnie, ale koszty utrzymania takie jak na zachodzie. Skoro premier twierdzi, że jest tak dobrze i tak dobra sytuacja budżetu, to oczekujemy na godne zarobki.

Komisja Międzyzakładowa Sektora Edukacji Województwa Kujawsko-Pomorskiego:

Wyrażamy pełne poparcie dla protestu nauczycieli.

Sprzeciwiamy się niskim wynagrodzeniem nauczycieli, nieadekwatnym do ich kwalifikacji, pracy i odpowiedzialności za kształcenie i wychowanie przyszłych pokoleń Polaków.

Uważamy, że autorytet polskiego nauczyciela od wielu lat jest podważany, a prestiż zawodu praktycznie nie istnieje.

Do zaistniałej sytuacji przyczyniły się kolejne ekipy rządzących, jednakże ostatnia wprowadzona reforma doprowadziła do niemającej precedensu sytuacji chaosu w polskiej edukacji.

Czarę goryczy przelały również nieodpowiedzialne, pełne pogardy i nieprawdziwe słowa wypowiadane do nauczycieli i o nauczycielach, przez niektórych polityków.

Solidaryzujemy się z zapowiedzianym strajkiem nauczycieli! Wiemy, że walcząc o podwyżki walczymy jednocześnie o jakość edukacji.

Jesteśmy także rozczarowani postawą Zarządu NSZZ" Solidarność", która w odróżnieniu od swoich szeregowych członków, próbuje podzielić środowisko i w naszej ocenie, działa na niekorzyść nauczycieli, w tym własnych członków.

Wyrażamy nadzieję, że środowisko nie ulegnie podziałom i pomimo różnic, zaprezentuje solidarną postawę wobec strajku, bo sprawa, o którą walczą nauczyciele jest wielkiej wagi!


Komisja Zakładowa w Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu:

Komisja Międzyzakładowa OZZ "Inicjatywa Pracownicza" w ZSOMS przystępuje do ogólnopolskiego protestu nauczycieli organizowanego przez ZNP. Jesteśmy głęboko poruszeni sytuacją nauczycieli, niedocenianiem wkładu, jaki wnoszą do swej pracy. Mamy na uwadze przede wszystkim dobro dzieci, ale musimy pamiętać, że przyszłość edukacji zależy od dobrego nauczyciela, który musi być godnie opłacany. Dlatego domagamy się wzrostu wynagrodzenia zasadniczego o 1000 zł. Strajk jest jedyna możliwością zwrócenia uwagi na marginalizowany dotąd problem niedofinansowania szkolnictwa, przeładowanych podstaw programowych i nadmiernej biurokratyzacji procesu nauczania.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.