EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Szkolnictwo wyższe domaga się realnych podwyżek płac

Pikieta przed bramą główną Uniwersytetu Warszawskiego (Warszawa 20.12.2021)
Pikieta przed bramą główną Uniwersytetu Warszawskiego (Warszawa 20.12.2021) (fot. Tomasz Świerżewski)

W poniedziałek 20 grudnia w całej Polsce odbyły się akcje protestacyjne pracowników i pracownic szkolnictwa wyższego. Organizatorem protestów był Związek Nauczycielstwa Polskiego, ale aktywny udział w akcjach w Warszawie i Krakowie wzięły komisje Inicjatywy Pracowniczej.

Powodem protestów było niewywiązanie się rządu z  obiecanych podwyżek. Jak wskazano w tekście zaproszającym na pikietę w Warszawie:

Priorytety władzy, włącznie z planami wielomiliardowego zwiększania wydatków, po raz kolejny nie dotyczą naszego sektora. Rząd nie wywiązał się nawet ze zobowiązań 30% podwyżek w czasie trzech lat, zapowiedzianych w czasie wprowadzania "Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce" w 2018 roku. Mimo galopującego wzrostu cen, na rok 2022 nie zaplanowano dla nas żadnych podwyżek wynagrodzeń.

Protestujący i protestujące domagali się "dostosowania warunków finansowania uczelni wyższych i instytutów badawczych w 2022 roku do faktycznych kosztów życia w kraju" m.in. poprzez:

  • wzrost wynagrodzeń dla wszystkich pracownic i pracowników szkolnictwa wyższego i nauki o co najmniej 17%
  • podwyżkę wynagrodzenia podstawowego profesora do kwoty 9030 zł, co pozwoli na adekwatną waloryzację minimalnych wynagrodzeń nauczycieli akademickich na niższych stanowiskach.
  • systemowe zwiększania nakładów finansowych na szkolnictwo wyższe i naukę.

 

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.