EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Gdynia: akcja ulotkowa "Przepracowani kolejarze to zagrożeni podróżni"

Akcja informacyjna na dworcu w Gdyni
Akcja informacyjna na dworcu w Gdyni

W poniedziałek 29 kwietnia na dworcach Gdynia Główna i Tczew odbyła się akcja ulotkowa: „Dyrekcja Przewozów Regionalnych igra z losem podróżnych. Przepracowani kolejarze to zagrożeni podróżni”.

W poniedziałek na Dworcu Głównym w Gdyni i w Tczewie członkowie pomorskich komisji zakładowych Inicjatywy Pracowniczej oraz sympatycy związku zorganizowali akcję ulotkową do pasażerów. Akcja informowała o niebezpieczeństwie podróży w wyniku łamania praw chroniących pracowników i pasażerów Przewozów Regionalnych. Obecni wyrazili solidarność z walczącymi o lepsze warunki pracy kolejarzami PR, zrzeszonymi w nowej komisji Inicjatywy Pracowniczej. Setkom podróżnych rozdano ulotki informujące o tym, że dyrekcja POLREGIO wbrew prawu wymusza niebezpiecznie długą pracę kolejarzy. Przekłada się to na zagrożenia zdrowia i życia pasażerów - z reguły uboższych pracowników, którzy nie mają środków na przejazdy drogimi Pendolino.

Akcja spotkała się z bardzo przychylnym odbiorem pasażerów. Wielu z nich wyrażało oburzenie faktem, że dyrekcja Przewozów Regionalnych bez ich wiedzy naraża ich zdrowie na szwank. Podróżni otrzymali informację o prawie do wnoszenia formalnych skarg w związku z niebezpiecznymi przejazdami PR. Poinformowano ich o konkretnych aktach prawnych, które łamie dyrekcja pomorskich przewozów.

22 lutego w Pomorskim POLREGIO powstała nowa komisja OZZ IP. Głównym postulatem zrzeszonych w niej drużyn kolejowych jest wliczanie czasu dojazdów w charakterze pasażera do czasu pracy. Żądanie to jest mocno ugruntowane prawnie. Garść cytatów prawnych znajduje się poniżej w treści ulotki rozdawanej pasażerom PR na dworcu Gdynia Główna.

Poniżej zdjęcia z akcji, kopia ulotki oraz podpisanego przez dyrekcję wyjaśnienia do Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dot. wliczania czasu dojazdów do czasu pracy. To i inne prawa pracowników kolei pozostają na papierku, dlatego coraz więcej kolejarzy zrzesza się w komisji Inicjatywy Pracowniczej w PR.

* * * * *

Treść ulotki:

TWOIM POCIĄGIEM KIERUJE PRZEMĘCZONY CZŁOWIEK
DYREKCJA POLREGIO IGRA Z LOSEM PODRÓŻNYCH

Kolejarze Przewozów Regionalnych zbyt często pracują ponad siły. Dyrekcja POLREGIO łamie prawa chroniące podróżnych i ingoruje kary nakładane przez Inspekcję Pracy. Oszczędności kosztem bezpieczeństwa pasażerów i pracowników to model zarządzania lokalnego PR. Model, który może doprowadzić do katastrofy kolejowej.

"Niebezpiecznie długa praca maszynisty": tak o grożącym pasażerom przemęczeniu kolejarzy alarmowała Państwowa Inspekcja Pracy jeszcze w 2012 roku. Kontrola w pomorskim Regio wykazała "wydłużenia czasu pracy ponad 13, a nawet ponad 15 godzin". W pomorskim zakładzie w okresie zaledwie pół roku kontroli „stwierdzono 172 przypadki pracy ponad 13 godzin". W tym czasie dyrekcja wysłała w podróż dziesiątki tysięcy pasażerów bez ich wiedzy o tym, że prowadzący te pociągi są niebezpiecznie przepracowani. Inspektor nałożył mandaty za naruszenia z zakresu czasu pracy i nieopłaconych godzin. .

Mimo kontroli i mandatów dyrekcja nadal niebezpiecznie wydłuża pracę drużyn kolejowych. Wbrew prawu nie uznaje ich czasu dojazdu na dalekie stacje jako czasu pracy. Przez to konieczny odpoczynek jest czystą fikcją. Pracownicy nie chcą czekać aż wydarzy się krzywda. Zrzeszają się w wolne od szefów związki i walczą o wszystkich pracowników oraz pasażerów kolei.

Reakcja kierownictwa lokalnego POLREGIO jest alarmująca. Zamiast usunąć ryzyko, wysyła niepokornych do pracy na dalsze stacje i jeszcze mocniej skraca czas ich odpoczynku. Oznacza to dla nich niekiedy nawet 20 godzin pracy.

Kto będzie winny potencjalnej katastrofie kolejowej wynikłej z przemęczenia kolejarzy? Dziś kary inspekcji pracy nie skutkują, a pracownicy chroniący dobro podróżnych są uciszani. Dlatego zwracamy się do pasażerów o wsparcie.

Nie godzisz się na ryzykowną podróż? Masz prawo wnieść skargę do dyrekcji naszych pomorskich pracodawców:
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel.: 722 341 590 (w dni robocze w godz. 7:00-14:45).

Najważniejsze akty prawne chroniące maszynistów i pasażerów:

„Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy”
Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy dla pracowników Przewozów Regionalnych, par. 41

„W szczególności czasem pracy jest okres jazdy w charakterze pasażera od wyznaczonego miejsca zgłoszenia się do pracy”
Wyjaśnienie stron układu zbiorowego, Warszawa, dnia 13 maja 2014

„Czas dojazdu ze stacji macierzystej do stacji świadczenia pracy wlicza się do czasu pracy”
Uchwała Sądu Najwyższego, dnia 18 marca 1998 r. III ZP 20/97

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.