EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Hiszpania: Udany strajk pocztowców

Hiszpania: Udany strajk pocztowców

Jak informuje na swojej stronie internetowej miesięcznik Rojo y Negro (organ prasowy Confederación General del Trabajo, CGT), strajk generalny pracowników poczty w mieście Castellón de la Plana (prowincja Walencja) zakończył się powodzeniem. Przyczyną konfliktu była polityka cięć wprowadzana od lipca zeszłego roku. W ostatnim czasie kierownictwo jednego z okręgów zamierzało zlikwidować część miejsc pracy, zwiększając tym samym ilość obowiązków pozostałych pracowników oraz pogarszając jakość usług.

Strajk został zainicjowany 4 lutego przez porozumienie załogi, w skład którego wchodzą min. pracownicy zrzeszeni w ramach CGT. W tym samym czasie od podjęcia pracy wstrzymali się listonosze z okolicznych miejscowości oraz niektórych okręgów pocztowych w Walencji. W ciągu czterech dni trwania strajku miały miejsce pikiety pod placówkami poczty, manifestacje oraz inne akcje informujące mieszkańców miasta o cięciach oraz spowodowanych przez nie trudnościami w punktualnym dostarczaniu przesyłek. Protestujący podkreślali fakt, że poczta jako operator publiczny jest jedynym gwarantem realizacji prawa obywateli do odbierania korespondencji i stanowi integralną część systemu usług publicznych. Głównym hasłem akcji strajkowej było: „Więcej umów, mniej wyzysku!”.

Początkowo dyrekcja firmy starała się złamać protest zatrudniając łamistrajków (co zgodnie z hiszpańskim prawem stanowi naruszenie prawa pracy i prawa do strajku). Jednak solidarna postawa pracowników oraz wsparcie ze strony funduszu strajkowego sprawiły, że pracodawca zdecydował się spełnić żądania. Dyrekcja zobowiązała się utrzymać dotychczasowy poziom zatrudnienia oraz zawierać dodatkowe umowy o zastępstwo w przypadku urlopów i zwolnień chorobowych.

Sytuacja, w jakiej znaleźli się pocztowcy z Castellón nie jest niestety odosobnionym przypadkiem. Na swojej stronie internetowej Rojo y Negro informuje również o systematycznej redukcji etatów oraz destabilizacji warunków pracy w Nawarze, Aragonii oraz Madrycie. Mając na względzie widmo prywatyzacji hiszpańskiej poczty oraz sytuacje swoich koleżanek i kolegów zatrudnionych w innych częściach Hiszpanii, pracownicy z Castellón de la Plana zdecydowali się utrzymać wysoki poziom mobilizacji społecznej. Na dzień 17 lutego zwołano w tym mieście kolejną manifestację przeciw polityce cięć i planom prywatyzacji przedsiębiorstwa.

oprac. Hubert Kurdelski

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.