EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Strajk w Amazonie pod Madrytem

Strajk w Amazonie pod Madrytem

W dniach 21 i 22 marca w magazynach Amazona pod Madrytem (MAD4) w Hiszpanii odbędzie się 48-godzinny strajk organizowany przez wszystkie działające w firmie związki zawodowe. OZZ Inicjatywa Pracownicza działająca w Amazon Fulfillment Poland Sp. z.o.o. przesyła wyrazy poparcia dla strajkujących.

MAD4 pod Madrytem to kolejne – po magazynach w Niemczech i we Włoszech – strajkujące centrum logistyczne firmy Amazon. W Polsce w 2016 r. odbyło się referendum strajkowe, w którym 2000 osób głosowało za strajkiem. Nie doszło do niego wyłącznie ze względu na restrykcyjne przepisy dot. prawa do strajku w Polsce (czytaj więcej).

Strajkujący w Hiszpanii domagają się m.in. korzystniejszych dla pracowników i pracownic zasad naliczania wynagrodzeń i utrzymania dotychczasowych dodatków za pracę w nadgodzinach i za pracę w nocy. Wkrótce wygasa korzystny dla zatrudnionych układ zbiorowy regulujący płace i warunki pracy w Amazonie, jednak firma odmówiła przedłużenia go na kolejne lata. Załoga domaga się również wzrostu płac na poziomie 1.5% w 2018 oraz 2019 r.

W dniach 1 i 2 marca odbyło się referendum strajkowe w trakcie ogólnego zgromadzenia pracowników, w którym aż 75% z nich głosowało za strajkiem. Od grudnia 2017 r. firma próbowała przekonać przedstawicieli załogi na wyrażenie zgody na zmiany zapisów w regionalnym układzie zbiorowym dot. pracowników logistyki. Okazało się to nieskuteczne, a niezadowolenie załogi rosło.

Amazon ogłosił, że pozostałe 46 centrów logistycznych w Europie będzie w stanie przejąć i zrealizować zamówienia wywołane przez przestój związany ze strajkiem w MAD4. Jednak CGT – zaprzyjaźniony z OZZ Inicjatywa Pracownicza związek zawodowy, który również bierze udział w przygotowaniach do strajku – już teraz ogłosił, że strajk będzie sukcesem i z jego powodu nie dojdzie do wysyłki setek tysięcy paczek, które miałyby opuścić magazyn w San Fernando.

W Amazon MAD4 pracuje 2 tys osób. W dniu 14 marca miało miejsce zgromadzenie pracowników przed magazynem, które pokazało masowe poparcie dla żądań i zbliżającego się strajku. W związku z tym, że 19 marca obchodzony jest Dzień Ojca, związki wezwały do niekupowania upominków w Amazon z tej okazji (hasła wywoławcze dla bojkotu: #DiaDelPadreSinAmazon #Boicot).

Zapraszamy do poparcia strajkujących poprzez złożenie podpisu pod petycją przeciwko pogarszaniu warunków pracy przez firmę Amazon, która w ostatnim czasie odnotowuje największe zyski w historii: PETYCJA.

OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Amazon Fulillment Poland przesłała list poparcia, który zostanie odczytany w trakcie strajku w MAD4.

Informacje po hiszpańsku/angielsku/francusku: 
http://www.rojoynegro.info/articulo/acci%C3%B3n-sindical/huelga-amazon-espa%C3%B1a-un-convenio-justo

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.