EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Żadnych nagród za wyzysk! – protest przeciwko Jeffowi Bezosowi

Żadnych nagród za wyzysk! – protest przeciwko Jeffowi Bezosowi

24 kwietnia, w dniu, gdy szef korporacji Amazon odbierał nagrodę za wizjonerski model biznesowy, odbyła się demonstracja z udziałem pracowników i pracownic z sześciu centrów centrów dystrybucyjnych Amazon. Związkowcy dojechali autokarami mi.: z Poznania, Wrocławia, Lipska i Bad Hersfeld. Wspierani byli przez koalicję Make Amazon Pay. Nie zabrakło delegacji z Francji, Hiszpanii i Włoch, które opowiadały o niedawnych strajkach w ich magazynach.

Członkowie Inicjatywy Pracowniczej Amazon opowiedzieli o warunkach pracy w polskich magazynach kapitalistycznego giganta i o oporze pracowników oraz odczytali ze sceny kilka negatywnych feedbacków dla Bezosa, które w ostatnich tygodniach wypisywali pracownicy magazynu w Sadach. Odczytaliśmy też list solidarnościowy od pracowników Amazona ze Stanów Zjednoczonych (czytaj tutaj).

Podczas demonstracji widać było transparenty z hasłami: „Amazon zapłacisz za to!”, „Żadnych nagród za wyzysk”, „Bez walki nie licz na lepsze życie”, czy przeróbki sloganu Amazona „Pracuj ciężko, baw się dobrze, twórz historię” na „Strajkuj, baw się dobrze, podpisz układ zbiorowy” czy „Strajkuj, baw się dobrze, odeślij kapitalizm na śmietnik historii”. Widać było też kartonowe roboty i maski. Demonstracja cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem mediów lokalnych jak i międzynarodowych.

Jeff Bezos podczas uroczystości wręczania nagrody odniósł się do protestów, mówiąc, że jest bardzo dumny z warunków pracy oraz płacy w magazynach Amazon. Związkowcy od dawna opisują, co te warunki oznaczają dla pracowników, i jak olbrzymia presja na wyniki (zawyżone normy), inwigilacja przy pomocy skanerów i komputerów, śmieciowe umowy agencyjne lub na czas określony – wpływają na zdrowie. Zresztą Amazon krytykują nie tylko związkowcy, biegły sądowy na początku tego roku w ekspertyzie na temat warunków pracy w podpoznańskim Amazonie napisał, że „Pozwany [Amazon] w całym procesie organizacji pracy nie wziął w ogóle pod uwagę dostosowania warunków pracy do możliwości psychofizycznych człowieka-pracownika” i że praca w Amazonie "może powodować urazy psychologiczne i fizyczne". Czy z tego jest dumny Jeff Bezos?

6 maja w Berlinie odbędzie się spotkanie podsumowujące demonstrację, gdzie zaplanowane zostaną dalsze działania. Kolejne Międzynarodowe Spotkania Pracowników, które zainicjowało demonstrację, odbędzie się w Bad Hersfeld we wrześniu tego roku.

Zobacz też blog spotkań międzynarodowych: amworkers.wordpress.com

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.