EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Warszawa: "Pełna kultura - puste konta" - protest komisji kultury

Komisje zakładowe IP z branży kultury pod Galerią Zachęta (Warszawa, 18.05.2019 r.)
Komisje zakładowe IP z branży kultury pod Galerią Zachęta (Warszawa, 18.05.2019 r.) fot. Marek Sadowski

W sobotę 18 maja w Warszawie i w wielu innych miastach Polski odbyła się kolejna edycja Nocy Muzeów. Chociaż inicjatywa ta cieszy się niezmienną popularnością, dla wielu osób zajmujących się na co dzień kulturą i sztuką jest ona dobitnym przykładem trawiących tę branżę problemów: nadprodukcji „eventów” kulturalnych i mnożenia obowiązków pracowników przy jednoczesnej stagnacji zarobków.

Pracownice i pracownicy sektora kultury zrzeszeni w Komisjach Zakładowych OZZ "Inicjatywa Pracownicza" przy warszawskich instytucjach kultury zorganizowali w tym dniu demonstrację pragnąc zwrócić uwagę na niskie zarobki i złe warunki pracy w budżetówce. Wzięły w niej udział przedstawicielki i przedstawiciele Komisji przy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera, TR Warszawa, Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki. Dodatkowo manifestacja była wspierana przez przedstawicieli Komisji z Danfoss Poland Sp. z o.o., Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawskiej Komisji Środowiskowej oraz niezrzeszone osoby popierające nasze postulaty.

Wydarzenie, które obyło się pod hasłem „Pełna kultura – puste konta”, rozpoczęło się o godzinie 19.00 pod Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Z siedmiometrowym transparentem i flagami związkowymi demonstracja przeszła ulicami Warszawy zatrzymując się przy kolejnych instytucjach kultury i budynkach rządowych. Kolejnymi przystankami na naszej trasie były: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, budynek Sejmu, Muzeum Narodowe w Warszawie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Demonstracja zakończyła się pod Zachętą Narodową Galerią Sztuki. Udało nam się również przejść koło Ambasady Francji, gdzie wyraziliśmy poparcie dla strajkujących w tym kraju pracowników. Pod każdą z instytucji, pod którą się zatrzymywała się demonstracja skandowane były hasła nawołujące do podwyżek płac w kulturze i uświadamiające trudną sytuację tego sektora.

Manifestacja odbyła się bez żadnych zakłóceń, choć zwracała dużą uwagę przechodniów i osób czekających w kolejkach do zwiedzania instytucji, pod którymi przechodziliśmy. Krzyczane były hasła „pełna kultura – puste konta!”, „kulturalnie – nie za darmo!”, „godna praca godna płaca”, „umowy tymczasowe, wyzysk stały”. Odczytywana była również treść ulotki, która znajduje się pod koniec niniejszej relacji.

Pomysł demonstracji narodził się w trakcie spotkań przedstawicieli Komisji Zakładowych OZZ "Inicjatywa Pracownicza" przy warszawskich instytucjach kultury i był wynikiem rozmów na temat stagnacji zarobków w tej branży przy jednoczesnym stałym podnoszeniu wymagań wobec pracowników. Pracownicy kultury – podobnie jak inni przedstawiciele sektora publicznego – pielęgniarki, lekarze rezydenci, nauczyciele, administracja – od lat są lekceważeni przez polityków a ich pensje znacząco odbiegają od wynagrodzeń w sektorze prywatnym. W tym znaczeniu przygotowana 11 maja demonstracja miała też wymiar solidarnościowy z innymi grupami zawodowymi zatrudnionymi w tak zwanej budżetówce. Brak podwyżek szczególnie boleśnie odczuwają osoby pracujące i mieszkające w Warszawie, gdzie koszty codziennego życia stale wzrastają. Brak systemowych podwyżek oraz wzrost cen i kosztów życia sprawia, że realnie nasze pensje wystarczają na coraz mniej. Jednocześnie rynek i politycy wymuszają na instytucjach kultury produkowanie coraz większej liczby wydarzeń. Dzieje się to bez zwiększania liczby etatów i bez podnoszenia wynagrodzeń już pracującym osobom, co znacząco wpływa na inne patologie pracy związanej z kulturą – przepracowanie, zatrudnienie na umowach śmieciowych, wypalenie zawodowe. Manifestacja w Noc Muzeów była pierwszym tego typu wydarzeniem zorganizowanym przez pracowników kultury skupionych w Inicjatywie Pracowniczej w Warszawie. Komisje Inicjatywy Pracowniczej planują kolejne działania, pokazujące problemy branży. mamy nadzieję, że manifestacja jest początkiem dyskusji o prawach pracowniczych w sektorze kultury.

Treść ulotki:

Ludzie pracujący w sektorze kultury stanowią jedną z najgorzej zarabiających grup zawodowych w Polsce. Winę za to ponoszą politycy wszystkich partii, którzy od lat pozwalają na wyzysk pracowników sektora publicznego.

Dlatego 18 maja 2019 roku pracownice i pracownicy warszawskich instytucji kultury wychodzą na ulice, żeby zamanifestować swoje niezadowolenie z trudnych warunków pracy i niskiego wynagrodzenia. Spotykamy się o godz. 19:00 pod Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i idziemy trasą, odwiedzając kolejne instytucje kultury.

Noc Muzeów stanowi jeden z najbardziej jaskrawych przejawów nadprodukcji w obszarze kultury, dlatego właśnie teraz chcemy zwrócić uwagę na wyniszczające nas problemy: umowy śmieciowe, nadgodziny, niskie płace, przepracowanie.

Chociaż na co dzień wymaga się od nas wypełniania coraz większej liczby nakładających się na siebie obowiązków, wciąż doświadczamy niepewności zatrudnienia i otrzymujemy zbyt niskie wynagrodzenia. W konsekwencji stagnacji płac w sektorze publicznym i wzrastających kosztów życia w Warszawie wszystkie i wszyscy odczuwamy realne zubożenie. Tej nocy mówimy, jak jest:

PEŁNA KULTURA – PUSTE KONTA!

Komisje Zakładowe OZZ "Inicjatywa Pracownicza" przy warszawskich instytucjach kultury

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.